20 pomysłów na wycieczki rowerowe w okolicach Poznania
Mapa z pomysłami na wycieczki rowerowe
Nie wiem czy też tak macie, ale ja najbardziej lubię odkrywać nowe miejsca. Nawet w bliskiej okolicy, ale jednak nie podążam wciąż tymi samymi szlakami i staram się urozmaicać codzienne, nawet krótkie wycieczki. Z tego powodu powstała mapa pełna pomysłów na wycieczki rowerowe wokół Poznania, którą chcę się z Wami podzielić.
Więc jeśli nie wiesz, gdzie na rower w Poznaniu i okolicach to skorzystaj z moich podpowiedzi i ruszaj w drogę!
1. Słonawy – Stobnica
12 km niedawno oddanej, asfaltowej ścieżki rowerowej na skraju Puszczy Noteckiej – potężnego kompleksu leśnego porastającego ponad 150 tys. hektarów wydmowego obszaru nadwarciańsko-noteckiego. Trasa jest świetnie przygotowana, po drodze jest kilka punktów na odpoczynek dla rowerzystów, a także jeden punkt gastronomiczny z lodami i innymi przekąskami. Smaczku dodaje fakt, że trasa w całości wiedzie po nasypie byłej trasy kolejowej Oborniki-Wronki, więc po drodze w mijanych miejscowościach można obejrzeć zabytkową zabudowę kolejową. Jak na razie trasa urywa się w Stobnicy. Na końcu trasy można podejść do starego, nieczynnego mostu kolejowego (lekki nielegal), skąd widać Zamek Gargamela ponad ścianą lasu…
W dwie strony trasa ma 24 km i jest kompletnie płaska – idealna, niewymagająca trasa dla rodzin z dziećmi. Trasę można przedłużyć do Obornik. My startowaliśmy w miejscowości Słonawy, gdzie jest przygotowane miejsce na zostawienie auta.
Podsumowanie:
- trasa asfaltowa, dobrze oznakowana
- atrakcje: las, stare stacje kolejowe, nieczynny most kolejowy
- miejsca na odpoczynek, w tym punkt gastronomiczny


2. Dolina Wełny
Bardzo malownicza trasa pętla, choć dość krótka. Wiedzie przez piękny las wzdłuż rzeki Wełny (która poleca się także, a może przede wszystkim na spływy kajakowe – o tym więcej we wpisie – SPŁYW RZEKĄ WEŁNĄ). W punkcie widokowym przyjemne miejsce na odpoczynek, mały piknik i obserwację kajakarzy. Następnie warto zatrzymać się w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu i dalej w stronę Piłki przez las aż do punktu startu.
Podsumowanie:
- droga w większości leśna, dość trudna w nawigacji
- atrakcje po drodze: punkt widokowy „Na Zboczu” na rzekę Wełna, Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, groby Rożnowickie (punkt pamięci)



3. Puszcza Zielonka
Puszcza Zielonka to największy kompleks leśny w bliskiej okolicy Poznania. Przez rezerwat wiedzie wiele szlaków rowerowych. Moja propozycja wiedzie przez sam środek Puszczy Zielonka. Najlepiej zaplanować sobie więcej czasu na tę wycieczkę i przewidzieć plażowanie nad Jeziorem Miejskim, które wbrew nazwie nic z miastem nie ma wspólnego.
Podsumowanie:
- przeważające drogi leśne, czasami piaszczyste
- atrakcje po drodze: Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”, lasy, jeziora, zacieniona plaża, rezerwat florystyczny Jezioro Pławno

4. Uzarzewo – Pobiedziska
Trasa wiedzie m.in przez Park Krajobrazowy Promno – ciekawy geologicznie i przyrodniczo teren. Na początku sielskie widoki polne, później leśne, a na koniec odrobiona „miejskich” klimatów w Pobiedziskach. Trasa ciekawa i zróżnicowana.
Podsumowanie:
- trasa mieszana – drogi leśne, polne i asfaltowe
- atrakcje po drodze: kościół drewniany w Uzarzewie, Park Krajobrazowy Promno, jezioro


5. Kórnik – Centrum Poznania
Podsumowanie:
- trasa mieszana: leśna, polna, asfaltowa
- atrakcje po drodze: Jezioro Kórnickie, Arboretum w Kórniku, Warta, Rogaliński Park Krajobrazowy, Wartostrada



6. Wartostrada
Typowo miejsca trasa obfitująca w atrakcje kulturalne, gastronomiczne i nie tylko. Wreszcie teren nad Wartą w Poznaniu tętni życiem! Koniecznie sprawdźcie, jeśli dawno tu nie byliście, a nowo przybyłym do Poznania polecem taką wycieczkę rowerową (lub na rolkach, biegiem czy też spacerem) w nieco hipsterskim klimacie.
Podsumowanie:
- droga asfaltowa, dobrze oznakowana, z licznikiem rowerzystów
- atrakcje: rzeka Warta, plaże i miejsca na grilla i piknik, place zabaw (Stare Koryto Rzeki Warty), liczne punkty gastronomiczne w tym KontenerArt, tramwaj wodny, muzeum ICHOT, Śródka – mural, Katedra Poznańska, grafitti, Park Cytadela
7. Morasko – Chludowo
To dobra trasa na cieplejszy dzień – większość szlaku przebiega przez las. Od samego początku jest już ciekawe – na dzień dobry można spróbować swoich sił w dirt jumpingu (lub poobserować bardziej śmiałych!). Bike Park Morasko to podobno unikatowe miejsce w Poznaniu do tego typu aktywności. Z samej góry toru rozpościera się widok na Poznań – widać nawet stadion przy ul. Bułgarskiej. Poza tym sam teren rezerwatu jest bardzo atrakcyjny – unikatowy na skalę kraju a nawet Europy ze względu na znalezione tu meteoryty sprzed 5000 lat. Teraz pozostało po nich aż 7 kraterów. Dalej droga prowadzi do kolejnej lokalnej atrakcji, czyli Pump Tracku na Terenie Aktywnej Edukacji i Sportu w Suchym Lesie – szczegółowo opisałam go tutaj. Dalej szlak żółty prowadzi już prosto w stronę Chludowa, leśną drogą na skraju poligonu w Biedrusku. W Chludowie warto odwiedzić park.
Podsumowanie:
- w większości droga leśna, niewielkie odcinki polne i asfaltowe, dobrze oznakowana – żółty szlak
- atrakcje: Bike Park Morasko, Rezerwat Meteorytów, punkt widokowy na Poznań, Pump Truck Suchy Las, droga leśna na granicy poligonu Biedrusko, Park Pałacowy w Chludowie
- na trasie punkty odpoczynku dla rowerzystów



8. Trasa wokół jezior Rusałka – Strzeszynek – Kiekrz
Popularne wśród Poznaniaków miejsca najlepiej eksplorować w dni powszednie, kiedy na trasie można spotkać mniej ludzi. Polecam ten szlak rozpocząć w urokliwym Parku Sołackim i podążać w stronę Rusałki, Strzeszynka i Kiekrza. Po drodze masa atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i rekreacyjnych i gastronomicznych.
Podsumowanie:
- trasa mieszana – dukty leśne i drogi asfaltowe
- atrakcje: Park Sołacki (jeden z piękniejszych parków w Poznaniu – więcej tutaj), Jezioro Rusałka, Jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, place zabaw (największy nad Jeziorem Strzeszyńskim), plaże, molo, miejsca do piknikowania i na ognisko, punkty gastronomiczne, lasy




9. Wokół Jeziora Lusowskiego
Malownicza i zróżnicowana trasa – polecam zacząć przy kościele w Lusowie i podążać w stronę Jankowic, gdzie znajduje się świetny park przy pałacu z nietuzinkowym placem zabaw. Dalej trasa wiedzie na skraju lasu i wśród pól, a potem przez las po południowej stronie Jeziora Lusowskiego. Pod koniec pętli wyłania się widok na jezioro z ul. Stromej w Lusowie. Na koniec polecam posilić się w barze Lemoniada z widokiem na jezioro.
Podsumowanie:
- Trasa mieszana: asfaltowa, leśna, polna
- Atrakcje: Jezioro Lusowskie, Pałac w Jankowicach wraz z pięknym parkiem i placem zabaw, Dolina Rzeki Samy, las
- Miejsce na odpoczynek, kawę deser i coś konkretnego: Lemoniada w Lusowie przy plaży

10. Wielkopolski Park Narodowy
Przez Wielkopolski Park Narodowy wiedzie dosłownie jeden szlak rowerowy. Na szlaki piesze jest zakaz wjazdu rowerami, gdyby ktoś chciał się pokusić o zboczenie z wyznaczonej trasy. Mimo tych ograniczeń, trasa jest piękna – prowadzi, przez chronione tereny leśne. Najlepiej wyruszyć z parkingu w Mosinie na Osowej Górze i zacząć trasę od wieży widokowej, a następnie ruszyć w stronę Stęszewa pomarańczowym szlakiem.
My akurat z Wielkopolskim Parkiem Narodowym mieliśmy trochę tak, że „cudze chwalicie, swego nie znacie” i od teraz na pewno będziemy polecać wycieczkę rowerową w tamte strony.
Podsumowanie:
- droga mieszana: leśna, polna, odcinkami asfaltowa
- atrakcje po drodze: punkt widokowy Osowa Góra, Wielkopolski Park Narodowy, Jezioro Witobelskie, wieża obserwacyjna Trzecielińskie Bagno, Jezioro Tomickie

11. Dolina Samy
Trasa bardzo krótka – raczej na rozgrzewkę na początku sezonu lub dla początkujących małych rowerzystów. Trasa nie jest długo, ale ciekawa – spotkamy mostki na rzeczce Samie, zróżnicowaną florę oraz miejsca do odpoczynku dla spacerowiczów i rowerzystów. Ścieżka obfituje w informacje na tablicach edukacyjnych. Nietuzinkowe i mało oblegane miejsce.
Podsumowanie:
- trasa w większości leśna, częściowo polna
- atrakcje: ścieżka rekreacyjna, stare dęby, mostki, dolina Samy



12. Szamotuły – Obrzycko
Podsumowanie:
- droga przeważająco leśna, częsciowo polna i asfaltowa
- atrakcje: Puszcza Notecka, widok na szkaradny zamek w Stobnicy, widok na Wartę
13. Dolina Cybiny
Świetna trasa rowerowa we wschodniej części Poznania. Można zacząć od Jeziora Swarzędzkiego (tak, jak na mojej mapie), ale bardzo ciekawą opcją jest też wystartować od Jeziora Maltańskiego wzdłuż Cybiny obok Stawu Browarnego (na ścieżce super architektura!). Mnie na tej trasie najbardziej zauroczył punk widokowy na rozlewiska Cybiny i donośny dźwięk setek ptaków. Poza tym oczywiście piękne Jezioro Swarzędzkie i kościół drewniany w Uzarzewie.
Podsumowanie:
- droga mieszana – asfaltowa, polna i leśna
- atrakcje: Jezioro Swarzędzkie, place zabaw, punkty gastromoniczne, Dolina Cybiny, punkt widokowy na rozlewiska Cybiny, kościół drewniany w Uzarzewie

14. Rogalinek – Czmoniec
Przepiękna trasa z masą widoków po drodze. Począwszy od punktów widokowych na Wartę i starorzecza poprzez monumentalne dęby Rogalińskie, aż ścieżkę edukacyjną Bobrowy Szlak. Tę trasę polecam poza weekendem, jeśli nie chcecie spotkać zbytniego tłoku.
Podsumowanie:
- droga mieszana – asfaltowa, polna, mniej lasu
- atrakcje: pradolina Warty z punktami widokowymi na starorzecza, okazałe dęby rogalińskie, Pałac Raczyńskich w Rogalinie, muzeum, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Bobrowy Szlak, wieża widokowa




15. Złotniki – Pamiątkowo
Ciekawa trasa na północ od Poznania – lepsza na chłodniejszy dzień. Jest tutaj sporo pól rzepaku, więc warto skorzystać w tej trasy w maju. Bardzo ciekawy jest też fragment między Złotnikami a Chludowem, biegnący na granicy poligonu w Biedrusku. Odcinek między Pawłowicami i Złotnikami bardzo wyboisty.
Podsumowanie:
- droga leśna, polna i asfaltowa
- atrakcje: lasy na skraju poligonu Biedruko, park Werbistów w Chludowie, sielskie polne widoki, jezioro



16. Kokoryczowe Wzgórze – Biedrusko
Niedługa trasa, ale obfitująca w atrakcje. Zaczynamy od Kokoryczowego Wzgórza, gdzie na przełomie lutego i marca kwitną ranniki zimowe – pierwsze zwiastuny wiosny. Przez Rezerwat wiedzie ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Odbijając w prawo z głównej ścieżki trafimy najpierw na stary cmentarz rodziny von Treskow, a kawałek dalej na ruiny małego budynku. Zjeżdżając ze wzgórza dojeżdżamy w stronę Warty i ciągnącej się wzdłuż Wartostrady. Uwaga w pewnym momencie na rozwidleniu trzeba pojechać na prawo, zbaczając z głównej ścieżki by trafić na skupisko starych przepięknych dębów (na wysokości Owińsk). Nieco wcześniej przy rzece widać nową przystań / marinę w Owińskach. W Biedrusku znajduje się Pałac, okolica jest zaniedbana, więc lepiej udać się dalej, asfaltową ścieżką rowerową w stronę Łysego Młyna, gdzie znajduje się ośrodek edukacyjny dla dzieci, miejsca na grilla i piknik nad jeziorem. Od dłuższego czasu trasa wokół jeziora jest zamknięta ze względu na remont kładek. Jednak nadal warto zatrzymać się nad tutejszym jeziorem na dłuższy odpoczynek. Dalej ścieżka rowerowa prowadzi do miejsca startu, czyli na Kokoryczowe Wzgórze.
Podsumowanie:
- trasa częściowo asfaltowa, częściowo droga leśna, średnio oznakowana
- atrakcje: Rezerwat Kokoryczkowe Wzgórze, Warta, skupisko pomnikowych dębów, pałac w Biedrusku, ośrodek edukacyjny Łysy Młyn, jezioro
- sklepy w Biedrusku, miejsce na piknik Łysy Młyn







17. Biedrusko – Śnieżycowy Jar
Raz do roku Rezerwat Śnieżycowy Jar jest tłumnie odwiedzany przez rzesze turystów chcących zobaczyć jedne z pierwszych wiosennych kwiatów – śnieżyce. Widok jest zdecydowanie warty wycieczki – kwiatki tworzą piekny dywan białych kwiatków w jeszcze nie budzącym się do życia lesie. Minusem punktu docelowego jest już wspomniany dość duży ruch turystyczny i często ograniczenie odwiedzin tylko do weekendów (co nie poprawia sytuacji) ze względu na ćwiecznia wojskowe na poligonie w Biedrusku.
Podsumowanie:
- trasa leśna, polna. Asfalt tylko na starcie w Biedrusku
- atrakcje po drodze: Pałac w Biedrusku, Warta, Rezerwat Śnieżycowy Jar

18. Lednogóra – Suchy Las
Podsumowanie:
- droga mieszana: leśna, polna, asfaltowa
- atrakcje po drodze: Rezerwat Meteorytów Morasko, Łysy Młyn, Jezioro Kamińsko, Puszcza Zielonka, Jezioro Lednica
19. Puszcza Notecka – z Białej do Piłki
Trasa mimo że przez środek w Puszczy Noteckiej, doskonale sprawdzi się w chłodniejszy lubb pochmurny dzień, bo cienia raczej na próźno szukać. Atrakcje rozlokowane na samym początku (plaża i jezioro w Białej) i na końcu trasy (Park Grzybowy w Piłce). Park choć niewielki, stanowi nie lada kąsek dla dzieci. Poza wielkimi „pomnikami” grzybów, można tu także spotkać innych mieszkańców lasu.
Podsumowanie:
- droga w całości asfaltowa
- atrakcje po drodze: kąpielsko nad jeziorem w Białej, Puszcza Notecka, Park Grzybowy w Piłce






20. Krajkowo-Jaszkowo
Przyjemna trasa, całkowicie wśród lasów. Po drodze Karczma Leśna, w której można zaparkować i wyruszyć w trasę (można też coś przekąsić – próbowaliśmy i możemy polecić). Kolejna miejscowość na trasie to Jaszkowo, gdzie znajduje się duże centrum hipiki.
Podsumowanie:
- droga leśna
- atrakcje po drodze: lasy, stadnina koni


Dodaj komentarz