Czeska Szwajcaria – co warto zobaczyć
Gdzie jest Czeska Szwajcaria?
Czeska Szwajcaria leży w północnych Czechach przy samej granicy z Niemcami, niedaleko także od polskiej granicy. Ta magiczna kraina znajduje się prawie że na styku trzech państw, a po niemieckiej stronie znajduje się jej „siostra”, czyli Szwajcaria Saksońska, którą kiedyś także mieliśmy okazję odwiedzić.
Nasza podróż w Czechach trwała dwa tygodnie: pierwszy tydzień spędziliśmy w Czeskim Raju, a drugi w Czeskiej Szwajcarii. Każdego dnia wybieraliśmy się na wycieczki w okolicy i albo chodziliśmy po górskich szlakach, albo zwiedzaliśmy miasta, albo wspinaliśmy się na zamki. Oba regiony są tak bogate w atrakcje, że spokojnie można tu spędzić więcej czasu niż tylko weekend.
Czeska Szwajcaria – atrakcje na tygodniowy pobyt
W 2022 roku Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii został dotknięty ogromnym pożarem lasów, co gorsza spowodowanym celowym podpaleniem. Obszar, który został dotknięty tragedią jest rozległy i z pewnością straty w przyrodzie są katastrofalne w skutkach. W konsekwencji pożarów nie wszystkie szlaki są dostępne dla turystów – najlepiej na bieżąco sprawdzać sytuacje na stronie Parku. Na szczęście wiele cennych przyrodniczo i turystycznie terenów pozostało nietkniętych, więc jeśli wahacie się nad odwiedzeniem Czeskiej Szwajcarii, to chętnie rozwieję Wasze wątpliwości tym postem i pokażę, jak wiele dobrego można tu zobaczyć w trakcie tygodniowego pobytu.
Mapa atrakcji Czeskiej Szwajcarii:
Pańska Skała
Po widoki niczym z Islandii nie trzeba jechać wcale daleko. Wystarczy odwiedzić Pańską Skałę lub niedaleki Zlaty Vrch.
Pańska Skała to niezła gratka dla pasjonatów geologii i nie tylko. Spacer z parkingu do skały jest bardzo krótki, a skałę można obejść dookoła również bardzo szybko. Wejście na skałę nie jest zabronione, ale wchodzi się na własną odpowiedzialność. My odwiedziliśmy Pańską Skałę po drodze z Czeskiego Raju do Czeskiej Szwajcarii. Jest to miejsce warte odwiedzenia, ale na bardzo krótką wycieczkę.
Informacje praktyczne:
- duży, płatny parking
- wstęp bezpłatny
- mały punkt gastronomiczny na parkingu
Zlaty Vrch
Czując niedosyt po Pańskiej Skale pojechaliśmy zobaczyć podobne formacje skalne na szczycie góry Zlaty Vrch. Po niedługim spacerze szlakiem z parkingu dotarliśmy w to piękne miejsce. To niesamowite dzieło natury zrobiło na nas duże wrażenie – zdecydowanie warto się tu wybrać, bo skała jest niepowtarzalna. Dalej udaliśmy się dosłownie jeszcze kawałek szlakiem na Srebrny Vrch i wróciliśmy na parking.
Informacje praktyczne:
- mały bezpłatny parking
- wstęp bezpłatny
- brak punktów gastronomicznych przy szlaku i parkingu
Tiskie Skały
Do Tiskich Skał jechaliśmy w ostatni dzień naszego dwutygodniowego wyjazdu wypełnionego po brzegi wycieczkami. Po zwiedzeniu wielu skalnych miast i szlaków, nie miałam większych oczekiwań co do Tiskich Skał, nawet mając świadomość tego, że to miejsce ma bardzo pozytywne opinie. I niespodzianka! Rzeczywiście ten labirynt skalny potrafił nas zachwycić nawet mając trudnych konkurentów przed sobą! W Tiskich Skałach jest wyjątkowo dużo tajnych przejść, jaskiń, schowków i zakamarków – trasa zdecydowanie nie przebiega monotonnie i nie można pominąć tej atrakcji będąc w Czeskiej Szwajcarii i okolicach.
Informacje praktyczne:
- możliwość wejścia z dwóch stron szlaku, parking od strony Turystycznej Chatki jest niewielki i bezpłatny
- wstęp na szlak jest płatny
- w Turystycznej Chatce znajduje się restauracja
Decin – zamek
Decin to dość duże miasto położone nad Łabą niedaleko Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Można tutaj zwiedzić bardzo ciekawy zamek z wieżą widokową wraz z przyległymi terenami zielonymi. Wejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne. Zwiedzanie wnętrz odbywa się wraz z przewodnikiem – zrezygnowaliśmy z tej opcji ze względów językowych i nie tylko. Wybraliśmy się natomiast do różanego ogrodu (wstęp również płatny), z którego jest ładny widok na miasto. Sam ogród równiez jest pięknie zaaranżowany. Tereny zielonej z drugiej strony zamku składają się z połączonych ze sobą tarasów. Na każdym z nich znajduje się coś ciekawego. Będąc na samym dole można przejść przez tunel w stronę nabrzeża Łaby i przespacerować się promenadą lub skorzystać z oferty rejsów.
Jetrichovicke Skały – szlak Jetrichovice-Mariina Vyhlidka- Vyhlidka Rudolfuv Kamen
Przepiękny szlak z 3 punktami widokowymi – każdy wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Wędrówkę pętlą najlepiej zacząć od czerwonego szlaku i wrócić zielonym. W przeciwnym wypadku podejście może być bardzo monotonne. Pierwszy punkt widokowy na trasie to Mariina Vyhlidka z romantycznym domkiem na szczycie skały, kolejny punkt na tarasie sklanym pozwala spojrzeć na punkt Mariina z innej perspektywy. Ostatnia atrakcja na tym szlaku to Kamień Rudolfa – wejście jest dość wymagające, ale krótkie. Na szczycie znajduje się również uroczy domek. Najlepszym dowodem na atrakcyjność tego szlaku niech będą zdjęcia.
Informacje praktyczne:
- dość duży, płatny parking
- wejście na szlak jest bezpłatne
- punkty gastronomiczne przy parkingu
Punkt widokowy Belveder
W miejscowości Labská Stráň znajduje się hotel Belveder z ciekawym punktem widokowym o tej samej nazwie. Z tarasu, do którego prowadzą szerokie, charakterystyczne schody rozciąga się widok na Łabę i okoliczne skały. Nad brzegiem Łaby kursują pociągi, które można obserwować z góry. Z tarasu widokowego widać też stację kolejową.
Informacje praktyczne:
- mały, bezpłatny parking
- wstęp bezpłatny
- punkt gastronomiczny na miejscu
Wieża widokowa Janov
W drodze z Hreńska na punkt widokowy Belveder zatrzymaliśmy się by wejść na wieżę widokową Janov. Z wieży widać nie tylko stronę czeską z dużymi połaciami spalonych lasów po pożarze w 2022 w Parku Narodowym Czeskiej Szwajcarii, ale także stronę niemiecką, czyli Szwajcarię Saksońską.
Informacje praktyczne:
- niewielki, bezpłatny parking
- wstęp bezpłatny
- brak gastronomii na miejscu, ale za to obok parkingu jest plac zabaw warty uwagi
Pravcicka Brama i Hreńsko
Szlak na Pravcicką Bramę był najbardziej zatłoczonym ze wszystkich szlaków, które udało nam się odwiedzić. Nic dziwnego, wszak jest to najbardziej charakterystycze miejsce Czeskiej Szwajcarii. Niestety w 2022 w Parku Narodowym Czeskiej Szwajcarii doszło do podpalenia i spłonęły ogromne połacie lasu. Szlak na Pravcicką Bramę wiedzie właśnie przez taki apokaliptyczny krajobraz, dający do myślenia, w którą stronę zmierza nasza cywilizacja. Ze względu na niebezpieczeństwo wiele szlaków jest nadal zamkniętych. Bieżący status najlepiej sprawdzać na https://pl.mapy.cz/turisticka, gdzie informacje są regularnie aktualizowane.
Hreńsk to mała miejscowość wciśnięta między skały na granicy Niemiec i Czech. Zastanawialiśmy się jak to możliwe, że miejsce z takim potencjałem jest zniszczone bardzo długim ciągiem straganów z chińszczyzną. Całkowicie rujnuje to odbiór Hreńska i niestety ujmuje mu uroku.
Informacje praktyczne:
- niewielkie parkingi zlokalizowane w dużej odległosci od początku szlaku, płatne
- wstęp na sam szlak jest bezpłatny, wejście na płatne przed wejściem pod bramę skalną
- Na szczycie punkty gastronomiczne
Zamek Falkenstejn
Zamek Falkenstejn to coś więcej niż punkt widokowy. Nazwałabym to systemem punktów widokowych na szczycie, gdzie niegdyś znajdował się zamek, a teraz zostały już tylko ruiny. Jest to kilka platform widokowych połączonych ze sobą mostkami i schodami. My do Zamku Falkenstejn wybraliśmy się na krótki popołudniowy spacer. Trasa wiedzie z parkingu w Jetrichovicach w górę żółtym szlakiem po wielu metalowych stopniach. Na szczycie skał jest nagroda w postaci pięknych widoków na każdą stronę. Wracaliśmy już inną stroną ze znacznie mniejszą ilością schodów. Naszą trasę możecie zobaczyć na mapie.
Informacje praktyczne:
- dość duży, płatny parking
- wejście na szlak jest bezpłatne
- punkty gastronomiczne przy parkingu
Szlak: zamek Saunstejn-Mała Pravcicka Brama
Idąc na Małą Pravcicką Bramę nie mieliśmy większych oczekiwań, jednak po drodze jeden punkt widokowy bardzo pozytywnie nas zaskoczył, mianowicie zamek Saunstejn, do którego trzeba było się wspiąć najdłuższą pionową drabiną, jaką spotkaliśmy zarówno w Czeskim Raju, jak i Czeskiej Szwajcarii. Samo wejście zatem okazało się świetną atrakcją! Dodatkowo na górze znajduje się podobny system platform widokowych z pięknymi paronamami, jak na zamku Falkenstejn. Mała Pravcicka Brama nas nie urzekła jakoś specjalnie, ale droga do niej jest bardzo ciekawie położona i warta spaceru.
Informacje praktyczne:
- średniej wielkości płatny parking
- wstęp na szlak jest bezpłatny
- restauracja przy parkingu
Szlak z Vysokiej Lipy do Dolsky Młyn
Do Dolskiego Młyna można dojść dwoma szlakami: albo dłuższym, żółtym z Jetrichovic, albo krótszym, ale dość stromym, niebieskim z Vyoskiej Lipy. My zdecydowaliśmy się na opcję krótką, acz stromą, ponieważ tak preferujemy oraz ze względu na to, że na spacer wybraliśmy się pod wieczór. Trasa z Vysokiej Lipy jest piękna i wiedzie między skałami stromo w dół nad brzeg strumienia Kamenice, gdzie znajduje się kilka budynków byłego młyna. Do ruin można wchodzić. My ze względu na późniejszą porę spaceru oraz lekką mżawkę praktycznie nie mieliśmy tutaj towarzystwa, co tylko potwierdzało opinię, że jest tutaj bardzo klimatycznie i tajemniczo.
Informacje praktyczne:
- niewielki płatny parking
- wejście na szlak jest bezpłatne
- brak punktów gastronomicznych w pobliżu
Twierdza Königstein
Jednego dnia postanowiliśmy wybrać się za niemiecką granicę i zwiedzić Twierdzę Königstein. Można tu spędzić cały dzień – w środku jest bardzo dużo do zobaczenia: zabudowania, wnętrza z ciekawymi i interaktywnymi wystawami, a wzdłuż murów obronnych wiele punktów widokowych na Łabę. Na twierdzę można wspiąć się pieszo lub wjechać windą. Dla osób powyżej 7 lat jest też opcja windy panoramicznej.
Informacje praktyczne:
- bardzo duży, wielopoziomowy płatny parking
- wstęp płatny
- w twierdzy jest kilka miejsc, gdzie można coś zjeść i wypić
Tramwaj w Bad Schandau
Z parku Kurpark w niemieckim miasteczku uzdrowiskowym Bad Schandau startuje żółty tramwaj i jedzie w kierunku wodospadu Lichtenhainer. To dość niestandardowe rozwiązanie by na górski szlak podjechać tramwajem. Jednak takie rzeczy są możliwe i polecamy to doświadczenie. Tramwaj jedzie malowniczą trasą przy strumieniu i w pobliżu skał. Bilety można kupić u konduktora.
Informacje praktyczne:
Gdzie spać w Czeskiej Szwajcarii?
Po długich poszukiwaniach idealnego noclegu, zdecydowaliśmy się na Penzion Nostalgie 1876 w Chribskiej na zachód od Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii. Byliśmy zadowoleni z tego miejsca – mieliśmy średnio około 30-50 min jazdy samochodem do każdej z atrakcji. Gdybyśmy mieli jeszcze raz wybrać się w te okolice, pewnie szukałabym czegoś w Jetrichovicach lub Vysokiej Lipie, ale Chribska też była bardzo wygodna do zwiedzania tego regionu. Z kolei na pewno nie zdecydowałabym się na nocleg w miejscowości Hreńsko ze względu na zbyt dużę natężenie handlu chińszczyzną (niestety, ale przaśność +100).
Dodaj komentarz