Czeski Raj – co warto zobaczyć

Gdzie jest Czeski Raj?

Czeski Raj to przepiękna kraina pełna skalnych miast, labiryntów, zamków i klimatycznych wiosek i miasteczek na północy Czech – na południe od Liberca i północny wschód od Pragi. Czeski Raj jest popularną destynacją weekendową – my jednak postanowiliśmy go niespiesznie eksplorować i spędziliśmy tydzień na tutejszych szlakach. Co ciekawe, mimo środka sezonu, w połowie lipca nie zastaliśmy tu tłumów turystów. Spędziliśmy wspaniałe wakacje w pięknych okolicznościach przyrody, bez pośpiechu, bez upału i przepychania się w tłumach – brzmi idealnie? To zapraszam do głębszego zapoznania się z Czeskim Rajem!

Czeski Raj – atrakcje na tygodniowy pobyt

Najbardziej znane atrakcje Czeskiego Raju można „zaliczyć” przez jeden weekend – nam jednak nie zależało na ganianiu punkt za punktem i spokojnie rozłożyliśmy sobie atrakcje na cały tydzień. Nie tylko szlagiery, ale też te rzadziej polecane miejsca (według nas wcale nie mniej atrakcyjne). Co ważne, wszystkie atrakcje i szlaki odwiedziliśmy z pięciolatką! Polecamy Czeski Raj jako miejsce dla dzieci do rozpoczęcia przygody z górami. Czeski Raj poprzez ciekawe formacje geologiczne i niewielkie różnice wysokości zachęca do górskich wędrówek nawet małe dzieci, a rodziców zdecydowanie nie nudzi i też zachwyca. Czyżby sytuacja win-win? Poniżej mapa z zaznaczonymi atrakcjami i miejscami, które odwiedziliśmy i polecamy. W większości miejsc nagraliśmy nasze trasy piesze, więc możecie sprawdzić na mapkach długości szlaków oraz przewyższenia.

Prachovskie skały

Mieliśmy okazję odwiedzić wiele skalnych miast (w minionym roku Ardszpach) oraz w tym roku kilka w Czeskim Raju i Czeskiej Szwajcarii. W mojej opinii Prachovskie Skały były najpiękniejsze. Można tutaj wybrać się na różne szlaki różniące się długością. My przeszliśmy najkrótszy żółty szlak, ale to nam nie wystarczyło i przeszliśmy także zielony. Widoki są piękne, a trasa zróżnicowana, pełna zakamarków, stromych schodów i szczelin.

Informacje praktyczne:

 • duży płatny parking zaraz przy wejściu na szlak
 • wstęp płatny
 • lokale gastronomiczne przy parkingu i wejściu na szlak
Prachovskie skały
To wszystko kiedyś będzie Twoje
Prachovskie skały
Skalny las
Prachovskie Skały
Bogactwo kształtów, kolorów i faktur
Prachovskie skały
Raz na górze, raz na dole – trasa jest bardzo różnorodna

Riegrova ścieżka

Riegrova ścieżka to atrakcja spoza listy najpopularniejszych miejsc. Można się natknąć na głosy rozczarowania tym szlakiem ze względu na niewielkie odcinki prowadzone kładką nad samą rzeką, jednak naszym zdaniem zdecydowanie warto się tu wybrać, ponieważ około 4 km odcinek cały czas wiedzie wzdłuż Izery. Na początku trasy można spotkać wspinaczy i obserwować ich wyczyny na skałach po drugiej stronie rzeki. Dalej Riegrova ścieżka na pewnych odcinkach pnie się wyżej, a czasami niżej z możliwością zejścia do samej wody. Na szlaku znajduje się też niewielki tunel wydrążony w skale. Po drodze jest kilka miejsc odpoczynku dla turystów, a także edukacyjne tablice informacyjne. Po drugiej stronie rzeki są tory kolejowe, a więc przejazdy pociągów nad samym brzegiem rzeki urozmaicają wędrówkę.

Informacje praktyczne:

 • niewielki, płatny parking
 • wstęp bezpłatny
 • brak punktów gastronomicznych na szlaku
Początek trasy z urokliwą kładką i możliwością obserwacji wspinaczy
Riegrova ścieżka
Nie ma to jak schłodzić nogi w rześkim górskim strumieniu
Riegrova ścieżka
Zacieniony szlak z pięknymi widokami na Izerę
Riegrova ścieżka
Plaża nad Izerą pod koniec trasy

Skalne miasto Hruboskalsko i zamek Hruba Skała

Kolejne skalne miasto, które postanowiliśmy odwiedzić to Hruboskalsko. Szlak rozpoczęliśmy od strony parkingu w miejscowości Lazne Sedmihorky. Udaliśmy się w stronę zamku Hruba Skała, który wieńczył całą wycieczkę. Początek szlaku wiedzie przez las i po około 2km zaczynają się atrakcje skalne. Przed samym zamkiem mamy dwie możliwe trasy dojścia do niego – polecamy nieco odbić i przejść skalnym labiryntem zamiast drogą asfaltową. Ostatni labirynt skalny to jeden z ciekawszych odcinków tego szlaku. Po dotraciu do celu warto wybrać się na dziedziniec zamku oraz wieżę widokową.

Informacje praktyczne:

 • Parking płatny (od strony Lazne Sedmihorky
 • wstęp na szlak bezpłatny, wejście na dziedzieniec zamku Hruba Skała płatny
 • punkt gastronomiczny przy parkingu i w zamku Hruba Skała
Hrubiskalsko
Sprawdzamy czy w tej jaskini mieszka niedźwiedź
Marsz, marsz, marsz
Hruboskalsko
I love Czeski Raj
Hruboskalsko
Skała w objęciach drzewa – natura wie, jak współpracować
Hruboskalsko
Szlak korzeniowy
Hruboskalsko
Zieloność w różnej postaci
Hruba Skała
Widok na zamek z wieży widokowej

Zamek Trosky

Imponującą budowlę zamku Trosky widać już z daleka. Trosky góruje nad okolicą i obiecuje przepiękne widoki. Tak też dokładnie jest! Z ruin zamku rozciąga się piękny widok na Czeski Raj. Samo zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu, ale zdecydowanie warto odwiedzić ten zamek dla panoramicznych widoków!

Informacje praktyczne:

 • duży płatny parking
 • wstęp do zamku płatny
 • przy zamku znajduje się punkt gastronomiczny
Zamek Trosky
Nietuzinkowy wybór działki pod zamek
Zamek Trosky
Wyżej, wyżej i jeszcze wyżej
Zamek Trosky
Widzimy Was z daleka, nie zdobędziecie nas
Zamek Trosky
Panoramiczny widok z wieży w zamku Trosky

Skalne miasto Besedickie skały

Besedickie skały to kolejne skalne miasto w Czeskim Raju. Szlak został poprowadzony tak, by można było zrobić pętlę. Kierunek zwiedzania jest dowolny. My zaczęliśmy trasę w kierunku Góry Sokół i uważamy, że to była bardzo dobra decyzja. Z Góry Sokół jest doskonały widok na imponujące Suche Skały. Po zejściu z tego szczytu zaczyna się najlepsza zabawa, czyli labirynt skalny z ciekawymi punktami widokowymi zaaranżowanymi na szczytach skał. Moim zdaniem Besedickie skały to drugie najlepsze skalne miasto w Czeskim Raju zaraz po Prachovskich Skałach.

Informacje praktyczne:

 • bardzo mały płatny parking
 • wstęp na szlak bezpłatny
 • przy parkingu znajduje się punkt gastronomiczny
Besedickie skały
Punktów widokowych nigdy dość
Besedickie skały
Wiejemy!
Besekidckei skały
Widok z Góry Sokół na Suche Skały
Besedickie skały
Nierówny szlak to jest to!
Besedickie Skały
Owieczki
Besedickie Skały
Po prostu piękno natury
Besedickie Skały
My i potęga natury

Zamek Frydstejn

W niedalekiej odległości od Besedickich skał znajduje się jeden z wielu tutejszych zamków – Frydstejn. Postanowiliśmy go odwiedzić. Ruiny zamku były ciekawe, bo można w nich zajrzeć do wielu zakamarków. Polecamy się tu wybrać także dla widoków z wieży .

Informacje praktyczne:

 • średniej wielkości płatny parking
 • wstęp na zamek płatny
 • brak punktu gastronomicznego przy parkingu lub zamku
Zamek Frydstejn
Zamek Frydstejn

Szlak Studeny pruchod – Klamorna

To był ostatni szlak w trakcie naszego tygodniowego pobytu w Czeskim Raju. Mimo że widzieliśmy przez kilka poprzednich dni kilka skalnych miast, to nadal szlak Studeny Pruchod-Klamorna nie był dla nas nudny. Na tej trasie na szczególną uwagę zasługuje bardzo długa i wąska szczelina. My postanowiliśmy dojść do miejsca, gdzie kiedyś znajdował się zamek Klamorna, a w tej chwili są tam już tylko ruiny z ciekawie zachowaną komnatą-jaskinią. Tutejszą atrakcją są także Drabskie Svetnicky, jednak ze względu na słaby stan techniczny infrastruktury, dojście na ten punkt było nieczynne (2023). Polecamy sprawdzać wszystkie informacje na czeskich mapach w warstwie turystycznej, gdzie są bardzo dokładne oznaczenia szlaków i aktualne informacje (https://pl.mapy.cz/turisticka)

Informacje praktyczne:

 • mały płatny parking
 • wstęp na szlak bezpłatny
 • punkt gastronomiczny i plac zabaw przy parkingu
Studenty
Długa, wąska szczelina – trzeba uważać na bioderka
Studeny
Studeny pruchod
Najciekawsza część szlaku wiodła wśród skał
Czy na pewno tam wchodzić?

Zamek Valecov

Niedaleko szlaku Studeny Pruchod znajduje się kolejny zamek: Valecov. Wyróżnia się on korytarzem wydrążonym w skale, przez który można przejść w trakcie zwiedzania. Widoki (jak to z wysokich wież zamków) jak zwykle piękne – w tym temacie nieco się powtarzam, ale nic nie mogę na to poradzić. Na samej górze zamku można zostawić kilka groszy na szczęście – wiele osób tak zrobiło i tworzy to dodatkową ciekawostkę w zamku.

Informacje praktyczne:

 • duży płatny parking
 • wstęp na zamek płatny
 • punkt gastronomiczny przy parkingu
Zamek Valecov
Zamek Valecov w całej okazałości
Valecov
Korytarz wydrążony w skale – czy gdzieś tam na dole kryją się skarby?

Miasto Rumcajsa – Jicin

Jicin był oddalony o zaledwie 10 min jazdy samochodem od naszego miejsca noclegowego, więc byliśmy tam kilka razy zazwyczaj pod wieczór. Nawet w środku sezonu większość punktów jest zamknięta o 18 (włącznie z kawiarniami). Dlatego najlepiej zaplanować zwiedzanie nieco wcześniej. Co możemy polecić w Jicinie?

 • ciekawie architektonicznie rynek (niestety minusem jest tutaj możliwość parkowania aut, co psuje widoki. Taką tendencję zauważyliśmy w kilku czeskich miastach i miasteczkach i bardzo nas to zdziwiło. My bez problemu parkowalismy na obrzeżach starego miasta w Jicinie na bezpłatnym dużym parkingu )
 • Wieża widokowa przy rynku z widokiem na miasto i częścią wystawową (czynna do 18, wstęp płatny)
 • Park z fontanną zaraz obok rynku (przejście przez bramę obok kościoła). Bardzo ciekawie zaaranżowana przestrzeń. Na końcu parku znajduje się ciekawa kawiarnia.
 • Kawiarnia Café Všehochuť w uliczce odchodzącej od rynku – pyszna kawa i ciasta, zaskakujący ogródek
 • Wodny plac zabaw dla dzieci zlokalizowany na tyłach kościoła – wzór do naśladowania, oby więcej takich powstawało także w Polsce
 • Muzeum Rumcajsa – nam się nie udało tam dotrzeć, jednak warto wspomnieć, że takowe jest zlokalizowane przy placu zabaw w Jicinie
Jicin
Jicin
Kamienice na rynku w Jicinie
Jicin
Muzeum Rumcajsa
Jicin
Chodniki prawie jak w Lizbonie
Jicin
a kuku!
Jicin
Podłogal w wieży widokowej
Jicin

Centrum rozrywki Babylon w Libercu

Chcąc nieco odmiany od pieszych wędrówek, postanowiliśmy wybrać się do Liberca do Centrum Rozrywki Babylon. Najpierw wybraliśmy się do aquaparku stylizowanego na podwodny świat zwiedzany łodzią podwodną. Scenografia jest naprawdę bogata na granicy przaśności, ale bogactwo atrakcji w basenach spodowowało, że czas spędziliśmy bardzo przyjemnie. Po basenie wybraliśmy się do świetnego miejsca jakim jest IQ Park – centrum mądrej zabawy dla dzieci. IQ Park jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, ale obok jest także obiekt IQ Landia dla starszych dzieci. W IQ Parku spędziliśmy kilka godzin i nadal nie zdążyliśmy wytestować wszystkich atrakcji. Jest to super miejsce dla rodziców z dziećmi.

Na koniec dnia wybraliśmy się na rynek w Libercu – z pewnością sam rynek to tylko początek i kiedyś wrócimy po więcej.

Jedno z 4 pięter rozrywki edukacyjnej dla dzieci w wieku 3-10 lat
Liberec
Polecamy pyszne lody w kawiarni przy hotelu Praha
Rynek w Libercu

Czeski Raj – gdzie spać?

Znalezienie ciekawego noclegu w Czeskim Raju było dość ambitnym zadaniem. Zdecydowaliśmy się zatrzymać w Apartmany Blata w miejsowości Zamosti-Blata. Samo miejsce, jak i lokalizacja okazały się strzałem w dziesiątkę. Nasz apartament był bardzo przestronny i z w pełni wyposażoną kuchnią. Najważniejsza jednak była lokalizacja, dzięki której tydzień zwiedzania Czeskiego Raju był bardzo komfortowy, jeśli chodzi o dojazdy, a bliskie sąsiedztwo Jicina to dodatkowy atut. Polecamy!

Powiązane posty:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *