Drawieński Park Narodowy

Gdzie leży Drawieński Park Narodowy?

Drawieński Park Narodowy leży w obszarze kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej na styku trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Park Narodowy posiada charakterystyczny kształt – jego powierzchnia przypomina figurę trójkąta lub bumerang. Mimo wielu walorów przyrodniczych, nawet w samym środku sezonu nie natrafiliśmy tutaj na wielu turystów, co dla nas stanowi niezaprzeczalny atut tego obszaru. Mam wrażenie, że Drawieński Park Narodowy nie stał się ofiarą nadmiernego marketingu i nadal pozostaje ostoją dla ludzi szukających ciszy, spokoju i niezakłóconego kontaktu z naturą.

Drawieński Park Narodowy
Widok na jezioro Załomie w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego

Drawieński Park narodowy – krótki opis i najważniejsze informacje

  • Większość powierzchni Drawieńskiego Parku Narodowego zajmują lasy (przeważają lasy sosnowe, ale obecne są także buczyny, olsy i brzeziny). Są one poprzecinane rzekami – największa z nich to Drawa i Płociczna. Krajobraz urozmaicają także liczna jeziora różnego pochodzenia geologicznego. Unikatem hydrologicznym jest chronione jezioro Czarne o krystalicznie czystej wodzie, leżące w centralnej części Parku.
  • Najcenniejszą rośliną na terenie Parku jest storczyk lipiennik, którego można spotkać na jednym z torfowisk. Cenne są także stanowsika fiołka mokradłowego oraz roślinn torfowiskowych. Inną charakterystyczną rośliną jest kruszczyk błotny.
  • Charakterystyczna fauna dla Parku to głównie rzadkie gatunki ryb oraz płazów np. rzekotka. Teren Parku obfituje również w ptaki – można tu spotkać ponad połowę gatunków występujących w Polsce. Herbowe zwierzę Drawieńskiego Parku Narodowego, czyli wydra jest pospolita, ale trudna do zobaczenia. Od kilku lat teren Parku odwiedza wataha wilków.
  • W Parku można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach (pieszych, rowerowych, konnych – cały rok)
  • Do uprawiania turystyki wodnej udostępnione są dwie rzeki: Drawa oraz odcinek Korytnicy (od 1 lipca do 15 marca)
Drawieński Park Narodowy
Kontemplacja na SUPie na jeziorze Załomie
Krystaliczna, szmaragdowa woda w Jeziorze Czarnym

Co warto zobaczyć w Drawieńskim Parku Narodowym?

Miejsca, które udało nam się odwiedzić i polecamy:

  • Jezioro Czarne – czy może jednak szmaragdowe? Unikat hydrologiczny. Nie można się tu kąpać, ale warto tu przyjechać rowerem i ruszyć Ścieżką Dydaktyczną Jezioro Ostrowickie nad samym brzegiem. Momentami trudna do przejechania rowerem, ale udało się.
  • Dawny cmentarz i ruiny kościoła koło wsi Ostrowite – cmentarze rozsiane na terenie DPN są świadectwem gęstszej niż obecnie sieci osad ludzkich. Charakterystyczne nagrobki w kształcie ścietych pni drzew symbolizują ścięte drzewa życia. Są one odwzorowane na tyle precyzyjnie, że czasami ciężko odróżnić je od prawdziwego drzewa.
  • Głusko – oaza spragnionych wędrowców (sklepik jak za dawnych czasów) oraz zabytki techniki wiejskiej
  • Most Moczele – niedaleko parkingu we wsi Dąbrowa, z którgo startowaliśmy na rowerową Pętlę Zatom. Widok na Drawę.
  • Cmentarz przy parkingu we wsi Dąbrowa (Springe) – pełen zabytkowych nagrobków przypominających ścięte drzewa. Magiczne miejsce.
  • Stara Węgornia – punkt widokowy na dawny młyn wodny na rzece Płociczna. Funkcjonująca do lat 70. XX w Stara Węgornia miała tu wbudowane urządzenia do łowienia węgorzy.
Drawieński Park Narodowy
Zabytkowe nagrobki we wsi Dąbrowa (Springe)
Drawieński Park Narodowy
Widok na ruiny Starej Węgorni – by tutaj dotrzeć trzeba zboczyć ze szlaku rowerowego na szlak pieszy (i najlepiej nie próbować robić tego rowerem)
Drawieński Park Narodowy
Widok z mostu Moczele
Drawieński Park Narodowy
Ruiny kościoła (prawdopodobnie z XVIII w.) w dawnej osadzie Ostrowite
Zabytkowy nagrobek charakterystyczny dla tych terenów
Drawieński Park Narodowy
Dziki krajobraz Parku Narodowego
Ślady pożaru na Drodze Solnej na rowerowej Pętli Zatom
Drawieński Park Narodowy
Zabytkowy cmentarz – jedno z bardziej fotogenicznych miejsc

Jak zwiedzać Drawieński Park Narodowy?

Drawieński Park Narodowy można zwiedzać na kilka sposobów. Na terenie Parku jest ponad 90 km szlaków pieszych. W Parku udostępniono 7 ścieżek dydaktycznych z tablicami informacyjnymi do samodzielnego poznawania Parku.

My jednak preferujemy jazdę rowerem. Już na miejscu okazało się, że jazda po szlakach Parku stanowi wyzwanie ze względu na trudną nawierzchnię: albo w kopnym piasku, albo po starym bruku (oznaczone na mapie – uwaga na Drogę Solną), albo po prostu po bardzo dziurawych drogach. Mimo to niezmiennie polecam turystykę rowerową, choć w DPN z zastrzeżeniem, że trzeba przygotować się na pewną ilość przygód (nasze zmagania przedstawia filmik poniżej).

Park można podziwiać także z wody – w trakcie spływu kajakowego Drawą lub Korytnicą. Nie testowaliśmy tej opcji, jednak obserwowaliśmy kajakarzy zmagających się z powalonymi drzewami. Drawa uchodzi za jedną z najpiękniejszych rzek, ale także zalicza się do szlaków trudnych ze względu właśnie na ilość połamanych drzew oraz szybki nurt na niektórych odcinkach.

Na terenie DPN znajduje się także kilka miejsc do biwakowania.

Drawieński Park Narodowy
Większość dróg wiedzie przez głęboki cień, które dają stare drzewa
Drawieński Park Narodowy
Widok ze szlaku rowerowego na Drawę
Drawieński Park Narodowy
Spływ rzeką Drawą
Zmagania kajakarzy na Drawie
Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy atrakcje dla dzieci

Na terenie Parku trudno o dedykowane atrakcje dla dzieci. Próżno tu szukać placów zabaw i innych tego typu przybytków. Jednak czy poznawanie świata od tej dzikszej strony to nie najlepsza atrakcja dla dzieciaków? Nasza córka dzielnie przemierzała z nami szlaki rowerowe DPN na foteliku z tyłu roweru. Więcej atrakcji typowo dla dzieci mieliśmy na terenie naszego miejsca noclegowego – w Gospodarstwie nad Jeziorem Załom, bardzo przyjaznego rodzinom z dziećmi.

Drawieński Park Narowody – trasy rowerowe

Poniżej kilka tras rowerowych, które udało nam się pokonać w ciągu kilku dni pobytu w DPN:

Zmagania rowerzystów na Pętli Zatom
W drogę!
Drawieński Park Narodowy
Uwaga na nawigację
Zmagań cd.

Drawieński Park Narodowy – nocleg

Zależało nam na wyborze miejsca będącego dobrym punktem wypadowym na trasy rowerowe. Zdecydowaliśmy się na Gospodarstwo nad Jeziorem. Polecamy ze względu na lokalizacje oraz wyposażenie obiektu. Na miejscu można bezpłatnie korzystać z wielu sprzętów wodnych, w tym SUPów. Jedyne zastrzeżenie mam do czystości wody w jeziorze – nie była zbyt przejrzysta.

Nocleg Drawieński Park Narodowy
Atrakcje nad jeziorem Załom
Zabawy wodne nad kąpieliskiem z Gospodarstwie Załom
Nocleg Drawieński Park Narodowy
Każdy pokój miał swojego „kwiatowego patrona” – przedstawiciela chronionej flory Parku

Powiązane posty:



Jedna odpowiedź do “Drawieński Park Narodowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *