Góry Świętokrzyskie

Mapa atrakcji, czyli co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Mam wrażenie, że Góry Świętokrzyskie to dość nieoczywisty i niedoceniony kierunek wakacyjny. Właśnie z tego powodu będzie on atrakcyjny dla osób, które stronią od dzikich tłumów w najpopularniejszych kurortach nad morzem czy w górach, a jednocześnie chcą odkryć wiele ciekawych miejsc. Region Gór Świętkorzyskich obfituje w atrakcje geologiczne, historyczne, przyrodnicze, kulturowe i do tego piękne widoki!

Poniżej mapa z zaznaczonymi ciekawymi miejscami, które warto wpisać na listę wycieczek, będąc w tych okolicach.

Zamek Krzyżtopór – Ujazd

To malowniczo położone ruiny zamku, który został wybudowany w XVII w. (choć data do tej pory nie jest pewna). Zamek posiadał kiedyś 365 okien (na każdy dzień roku), 52 pokoje (na każdy tydzień roku), 12 wielkich sal (na każdy miesiąc) i 4 wieże (na każdą porę roku). Te liczby działają na wyobraźnię – ktoś miał rozmach!

Zamek można zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika, podążają wyznaczonymi tematycznymi trasami. Są one dobrze oznakowane kolorami. Jedna z tras jest dla odważnych i wiedzie przez podziemia. Polecam to miejsce!

Świętokrzyski Park Narodowy

Najpopularniejsza trasa piesza w Górach Świętokrzyskich wiedzie od Świętej Katarzyny, gdzie znajduje się Muzeum Minerałów i Skamieniałości przez Święty Krzyż (siedziby klasztoru, siedziba Parku Narodowego i wieża widokowa na gołoborza) do Nowej Słupii. Szlak ma około 19 km w jedną stronę. Po drodze wiele wspaniałych widoków!

Tokarnia – skansen wsi kieleckiej

Po wizycie w Wielkopolskim Parku Etnograficznym dość sceptycznie podchodziłam do skansenu wsi kieleckiej. Obawiałam się czy czymś mnie zaskoczy – poprzeczka była postawiona wysoko! A jednak – miejsce okazało się bardzo urokliwe, sielskie – idealne na leniwy spacer – właśnie takie, jakiego oczekiwałam. Bez wątpienia skansen w Tokarni jest pełen perełek historycznych i kulturowych. Stare domy są świetnie odtworzone i pokazuję różnorodne wnętrza (apteka, studio fotograficzne, sklep spożywyczy i wiele innych!). Teren jest bardzo duży, część trasy zwiedzania wiedzie przez las. Na miejscu jest kilka miejsc do odpoczynku a także punkty gastronomiczne. Polecam, bardzo!

Chęciny – ruiny zamku

Nad Chęcinami, niegdyś będącymi osadą służebną dla zamku, górują malownicze ruiny z charaketrystycznymi wieżami. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na panoramiczne widoki ze wspomnianych wież. Dziedziniec zamku obfituje w różne atrakcje, dla mnie na granicy kiczu i komercji, ale być może nieco starsze dzieci będą nimi zainteresowane. Mimo wszystko polecam jako jedną z atrakcji w regionie!

JuraPark Bałtów – Kompleks Turystyczny

Na to miejsce trzeba zarezerowować co najmniej cały dzień. Dla nas najbardziej wartościowa była ścieżka edukacyjna w Juraparku. Około kilometrowy spacer jest naszpikowany wiedzą o dinozaurach. Miejsce to nie jest tutaj przypadkowo. Co ciekawe na terenie Gór Świętokrzyskich znaleziono liczne ślady dinozaurów, które żyły tutaj 150 mln lat temu, kiedy to było tu ciepłe morze. Jak głosi jedna z tablic informacyjnych: „JuraPark Bałtów jest częścią Transeuropejskiego DinoParku. Obiekt został zbudowany dzięki wiedzy, pasji i współpracy Stowarzyszenia Delta i naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie”. Misją JuraParku w Bałtowie jest by uczyć poprzez zabawę i na miejscu doskonale widać odzwierciedlenie tej idei w praktyce. Figury dinozaurów wyglądają „autentycznie” i są ciekawie opisane. Bardzo interesujące jest miejsce do wykopalisk, gdzie dzieci mogą pobawić się w archeologa i odkrywcę.

W dalszej części dnia pokusiliśmy się jeszcze o zwiedzanie innych części Bałtowa, jednak w naszym odczuciu – ogólnie mówiąc – nie były one najlepszej jakości. JuraPark zdecydowanie wyróżnił się na tle innych – więc tę część zdecydowanie polecam!

Żywe Muzuem Porcelany – Ćmielów

Ćmielów znany jako ośrodek garncarstwa i porcelany ma długie tradycje związane z tym rzemiosłem – sięgają one XVIII w. By zapoznać się bliżej z tym fachem nie można ominąć Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. W trakcie oprowadzania z przewodnikiem można przyjrzeć się w jaki sposób powstają porcelanowe figurki. Co więcej to nie jest muzeum z serii „nie dotykaj” – wręcz przeciwnie – tutaj można poczuć i doświadczyć produkcji na żywo!

W muzeum na uwagę zasługuje także Wystawa Starej Porcelany, która przybliża historię oraz różne style wyrobów z porcelany. Na miejscu znajduje się także wyjątkowa kawiarnia Leżąca Kotka z najdroższymi kawami świata oraz sklep firmowy.

Wizyta w tym muzeum jest ciekawa i angażująca – odczarowuje pojęcie „nudnego muzeum”. Zdecydowanie polecam!

Kurozwęki

To miejsce na spędzenie ciekawego dnia z dziećmi w ciekawych okolicznościach przyrody. Pałac w Kurozwękach oferuje wiele atrakcji. My poza spacerem po okolicach skorzystaliśmy ze swojskiego safari by podziwiać jedyne w Polsce stado bizonów. Już sama jazda przyczepą za traktorem była atrakcją, a możliwość obserwacji stada bizonów z tak niewielkiej odległości (wjechaliśmy na ich pastwisko) dopiero robiło wrażenie! Przewodnik opowiedział nam dużo ciekawostek o tych potężnych zwierzętach. Poza tym na terenie przy pałacu jest mini zoo, plac zabaw i labirynty (bukowy i kukurydziany) dla dzieci. Na miejscu można także coś zjeść w restauracji i zwiedzać wnętrze odnowionego pałacu.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

To kolejne miejsce doskonałe dla rodzin – co prawda już nie w samych Górach Świętokrzyskich, ale w niedalekiej okolicy. To tutaj można się w magiczny sposób przenieść do świata bajek i … zaczarować. Miejsce to oferuje szereg atrakcji – co ważne – trzeba je zaplanować z wyprzedzeniem i wcześniej zarezerwować bilety online.

Centrum Bajki to prawdziwa wyprawa do krainy baśni i dla małych, i dla dużych. Przekonajcie się sami!

Gdzie spać?

Jak zwykle SlowHop przyszedł z pomocą. Ostatnio dzięki tej stronie znajduję najciekawsze miejsca na nocleg w Polsce. Tym razem wybraliśmy oddalone od cywilizacji Siedlisko Zagórze z widokiem na las i góry. Bardzo polecam to miejsce jako punkt wypadowy w okolice – zarówno samochodem, rowerem czy pieszo (tuż obok siedliska przebiega niebieski szlak pieszy). Dla stęsknionych za spokojem i ciszą to również idealne miejsce na odcięcie się od świata i zaszycie w zieleni z książką w ręku.

Powiązane posty:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *