Jak stworzyć mapę w Google My Maps?
Google My Maps – nie mylić z Google Maps
Uwielbiam podróżować, a żeby wycisnąć ze swoich wypraw jak najwięcej, dużo planuję. Rozeznanie terenu jeszcze przed wyjazdem sprawia mi przyjemność i pozwala zaoszczędzić czas na miejscu. Do tej pory nie miałam dobrego systemu, który pomógłby mi zebrać wyszukane informacje i ciekawostki w jednym miejscu: noclegi, ciekawe knajpy, punkty widokowe, trasy spacerów czy inne ważne punkty. Dopiero jakiś czas temu odkryłam narzędzie od Googla – Google My Maps, które genialnie sprawdziło się do planowania wypraw – zapisywania miejsc wartych odwiedzenia w uporządkowany sposób. Google My Maps dało mi możliwość stworzenia własnego, wyselekcjonowanego przewodnika po danym miejscu, który mam zawsze przy sobie w telefonie!
Czym zatem różni się Google Maps od Google My Maps?
W największym skrócie – Google My Maps daje o wiele więcej możliwości, tutaj po prostu tworzymy swoje zindywidualizowane mapy, które możemy zapisywać i współdzielić z towarzyszami podróży. Czytajcie dalej, wszystko objaśnię w dalszej części wpisu!
Jak zacząć i wykorzystać możliwości tego narzędzia?
Po zalogowaniu, wejdź na stronę www.google.pl/mymaps i utwórz nową mapę. Wpisujemy miejsce (miasto, region, kraj), dla którego chcemy stworzyć własną mapę. Teraz możemy dodawać do mapy elementy, które ułatwią nam zwiedzanie danego miejsca.
Pierwszym udogodnieniem jest możliwość podziału elementów na warstwy, np. kawiarnie, muzea, punkty informacji turystycznej, przystanki metra, tarasy widokowe, trasa spaceru – wszystkie warstwy definiujemy sami i zależą one tylko od naszych potrzeb. Warto zaznaczyć, że w warstwie mogą znajdować się zarówno punkty, jak i trasy. Daje nam to bardzo wiele możliwości planowania.
Wadą, na którą się natknęłam jest ograniczona liczba warstw, którą możemy stworzyć, więc trzeba rozsądnie zaplanować kategorie elementów na mapie.
Poniżej kilka przykładów kategoryzacji, które wykorzystałam na swoich mapach:
- Podział warstw według atrakcji – dodałam dwie warstwy „plaże” i „parki narodowe”
- Podział warstw według tras samochodowych na każdy dzień wyprawy
- Podział mieszany – trasy piesze i kawiarnie po drodze
- Podział według osób – punkty do odwiedzenia według preferencji uczestników wycieczki
Jak zatem stworzyć warstwę i dodać do niej element?
Warstwy można dowolnie edytować, a także ukrywać – czasami ilość punktów zaburza nam widok, a nie wszystkie informacje są potrzebne na widoku.
Element można dodać do mapy na dwa sposoby:
- Manualnie – wyszukując go i klikając „dodaj do mapy”
- Import – może się zdarzyć, że chcemy dodać punkty hurtowo, np. stacje benzynowe na całej Islandii. Wtedy można skorzystać z możliwości ładowania punktów poprzez arkusz kalkulacyjny, plik CSV lub KML.
Bardzo przydatna okazuje się możliwość załadowania pliku KML – na naszą mapę możemy załadować przygotowaną trasę z GPS. Przykład ze szlaków na Azorach: strona z informacjami turystycznymi udostępnia trasy w różnych formatach – można je pobrać i wykorzystać.
Oto efekt zaciągnięcia pobranego pliku KML do warstwy w Google My Maps:
Jak nadać styl stworzonej warstwie?
Jak już mamy stworzoną warstwę, możemy nadać jej styl. Wtedy wszystkie dodane elementy do warstwy będą prezentowały się na mapie w ten sam sposób.
W każdej chwili możemy zmienić styl całej warstwy – zostanie on zastosowany do wszystkich elementów w warstwie. Jeśli nie chcemy decydować się na jednolity styl warstwy, wystarczy ustawić „osobne style” dla elementów warstwy – wtedy każdy punkt możemy edytować osobno, czyli nadawać kolor i ikonę.
Jak możemy wzbogacić nasze punkty o media i notatki?
lanując wyprawę, nie tylko lokalizacja danej atrakcji ma znaczenie. Ważne są też notatki, godziny otwarcia czy zdjęcia lub video. Wszystko to możemy dodać do każdego punktu na naszej mapie.
Jak dodać trasę do swojej mapy?
rasę również można dodać na dwa sposoby:
- Definiując punkt początkowy i końcowy (oraz dodatkowe punkty pośrednie, jeśli mamy taką potrzebę). Google wyznaczy nam trasę, zupełnie tak jak na Google Maps. Niestety w tym sposobie ilość punktów, które możemy dodać na jednej trasie jest ograniczona
Po zdefiniowaniu trasy możemy sprawdzić jej szczegóły.
Rysując linię przebiegu trasy. Nie wszędzie można wyznaczyć trasę pierwszym sposobem, więc ta metoda również może się przydać.
Współdzielenie i zapisywanie map
Bardzo przydatną funkcją jest możliwość wspólnego tworzenia map. Możemy zaangażować w planowanie wszystkich uczestników wyprawy. Aby współdzielić mapę, należy nadać jej nazwę. Zmienić ustawienia mapy na publiczną lub widoczną tylko dla właścicieli linków. Następnie wpisujemy adresy e-mail osób, które mają mieć dostęp do mapy.
Nasze spersonalizowane mapy możemy także umieszczać na stronach, drukować i eksportować do pliku KML.
Stworzona mapa ma nieco inny wygląd dla osób bez nadanej możliwości edycji, ale nadal jest bardzo funkcjonalna.
Jak zapisać naszą mapę?
Podsumowanie
Nasze mapy nie przepadają – można je zapisywać i gromadzić własną kolekcję – map wspomnień lub też planów na przyszłość. Co więcej – można przeglądać także mapy publiczne stworzone przez użytkowników z całego świata i na ich bazie tworzyć własne mapy.
W Google My Maps zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Może dlatego, że uwielbiam mapy i planowanie podróży. Jednak moje uczucia nie byłyby tak gorące, gdyby nie możliwości, które daje to narzędzie. Nie ukrywam, że trzeba włożyć sporo pracy i serca, żeby mapa była przygotowana „pod nas” i naprawdę spełniła swoją funkcję. Jednak po dobrym researchu i przygotowaniu do podróży mam wrażenie, że żaden szczegół mi nie umknie i zobaczę wszystko to, na co mam ochotę i jeszcze więcej.
Na koniec w kilku punktach wady i zalety z mojego punktu widzenia:
Wady:
- brak dedykowanej aplikacji na iOS (jedynie możliwość otwierania mapy przez Google Maps – https://support.google.com/maps/answer/3045850)
- w terenie trzeba mieć Internet
- ograniczenia ilości dodawania warstw w warstwie i punktów na trasie
Zalety:
- możliwość personalizacji map poprzez warstwy (punkty i trasy)
- możliwość nadawania stylu dla punktów i warstw ułatwiająca nawigację na mapie
- możliwość dodawania notatek, zdjęć i video do punktów
- zaawansowane możliwości importowania warstw
Czy trasy zapisane w Google My Maps można nawigować w Mapy Google?
Dokladnie tez mam takie pytanie nigdzie o tym nie pisze, co z tego ze stworze mape jak nie moge po niej nawigowac tylko wyswietla mi sie jako kreska na mapie. odpowie ktoś na to pytanie.
Dokładnie czy to nie śmieszne, że te mapy są bezużyteczne bo nie można z nich korzystać w trasie
Jak korzystać z utworzonych map w nawigacji napisano na stronie: https://support.google.com/maps/answer/3045850?hl=pl&co=GENIE.Platform%3DAndroid
Wyświetlanie Moich Map w Mapach Google
Możesz wyświetlać Moje Mapy w Mapach Google. Możesz też tworzyć i edytować własne mapy, a potem udostępniać je online w Moich Mapach.
Android KomputeriPhone oraz iPad
Znajdowanie Moich Map
Jeśli utworzysz własną mapę, możesz ją wyświetlić w aplikacji Mapy Google na telefonie lub tablecie.
Zaloguj się i otwórz aplikację Mapy Google Mapy.
Kliknij Zapisane Zapisz miejsce. U dołu ekranu kliknij Mapy.