Kaszuby – Wdzydzki Park Krajobrazowy i Park Narodowy Bory Tucholskie

Na początku czerwca, jeszcze nim sezon wakacyjny zaczął się na dobre, postanowiliśmy odwiedzić tereny nam jeszcze nieznane, a mianowicie Kaszuby. Dwutygodnią wyprawę zaczęliśmy od zwiedzania Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Park Narodowego Bory Tucholskie. Ze względu na pogodę głównie poruszaliśmy się rowerem lub samochodem, jednak na pewno musimy tu wrócić także na sprzęty wodne – w końcu to kraina nie tylko pięknych lasów, ale i jezior.

W drugiej części wyprawy pojechaliśmy dalej na północ rozkoszować się pięknem i spokojem Słowińskiego Parku Narodowego. Relację i polecane miejsca znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć na Kaszubach?

Poniżej miejsca, które udało nam się odwiedzić i które możemy polecić. Atrakcji jest tutaj znacznie więcej, jednak zostawiliśmy je sobie do odkrycia na kolejny wyjazd.

Muzeum Kolejnictwa i rynek w Kościerzynie

Mieliśmy okazję zwiedzać już kilka muzeów kolejnictwa w Polsce, jednak to w Kościerzynie wyróżnia się czymś szczególnym. Mianowicie małą ciuchcią Lilipucią przewożącą najmniejszych pasażerów po specjalnie przygotowanej trasie. Jest to nielada atrakcja dla małych i dużych. Poza tym na terenie obiektu znajduje się wiele różnorodnych lokomotyw, które można zwiedzać również wewnątrz. Idealna opcja na niepogodę – my przeczekaliśmy deszcz w zabytkowych wagonikach ciuchi parkowej dostępnej do zwiedzania.

Bilety wstępu oczywiście płatne, ale warto też wspomnieć, że każdy przejazd ciuchcią Lilupucią dodatkowo płatny. Przed muzeum znajduje się spory parking.

Przy okazji pobytu w Kościerzynie warto też zajrzeć na rynek, a także odwiedzić niedalekie zakłady produkcji porcelany Lubiana (sklepik przy fabryce to prawdziwa gratka dla fanów porcelany!)

Kościerzyna Muzeum Kolejnictwa
Maluch już czeka na pasażerów by rączo ruszyć przed siebie
Kościerzyna Muzeum Kolejnictwa
Ciuchcia Lilipucia nie ustępuje niczym prawdziwym lokomotywom!
Kościerzyna Muzeum Kolejnictwa
Kościerzyna Muzeum Kolejnictwa

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Będąc we Wdzydzasz Kiszewskich warto wstąpić na teren stanicy wodnej PTTK i wybrać się na dość wysoką wieżę widokową. Wstęp jest płatny (20 zł bilet normalny- 2022 r.), ale widok zdecydowanie jest wart swojej ceny. Z samej góry widać Morze Kaszubskie w pełnej krasie. Warto spędzić chwilę na samej górze i nacieszyć się widokiem w każdym kierunku.

Widok na … wieżę widokową
Wdzydze Kiszewskie wieża widokowa

Skansen – Wdzydze Kiszewskie

Jeśli chodzi o skanseny to poprzeczkę mamy wysoko zawieszoną. Zachwyceni naszym wielkopolskim skansenem, a także Muzeum Wsi Kieleckiej i Krainą w Kratę koło Ustki, nie mieliśmy zbyt dużych oczekiwań. Jednak śmiało możemy powiedzieć, że to kolejna perełka na naszym szlaku muzeów na swieżym powietrzu. Muzeum wyróżnia się świetną ekspozycją specjalnie dla dzieci, tłumaczącą istotę muzeum. Bardzo zaciekawiła nas także wystawa przy wejściu na temat Kaszub i ich różnorodności. Poza tym miejsce to jest idealne na spacer w pięknych okolicznościach przyrody z możliwością powrotu do dawnych lat.

Wejście do skansenu płatne, na miejscu parking. W poniedziałki muzeum nieczynne (nie można zwiedzać chałup), ale można wejść na teren i spacerować.

Skansen Wdzydze Kiszewskie
Skansen Wdzydze Kiszewskie
Pięknie zachowany dworek
Skansen Wdzydze Kiszewskie
Efekty warsztatów dla dzieci organizowanych w Muzeum

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

To popularne, choć nieoczywiste miejsce na mapie Kaszub. Najbardziej znaną atrakcją jest dom do góry nogami, ale na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu można znaleźć więcej obiektów historycznych, których przybliżają kulturę kaszubską. Można powiedzieć, że jest tu trochę od sasa do lasa (lub jak kto woli misz-masz), jednak można wyciągnąć z pobytu tutaj coś ciekawego dla siebie.

Centrum Edukcaji i Promocji Regionu w Szymbarku
Centrum Edukcaji i Promocji Regionu w Szymbarku

Rejs statkiem po Jeziorze Wdzydzkim

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się przystań „U Grzegorza”, gdzie można zapisać się na rejs statkiem elektrycznym po Jeziorze Wdzydzkim. Można tutaj też wypożyczyć kajaki, rowery wodne i inne sprzęty.

Rowerem przez Park Narodowy Bory Tucholskie

Jak na razie Park Narodowy Bory Tucholskie to jeden z najlepiej przygotowanych Parków Narodowych pod rowerzystów (a mamy już kilkanaście na koncie!). Zdecydowanie warto wybrać się na tzw. Marszrutę Kaszubską – wiedzie on przez piękne i różnorodwne tereny parku narodowego, ma bardzo dobrą nawierzchnię i oznakowanie. Polecam podążać naszą trasą, której mapkę zamieszczam poniżej.

Marszruta Kaszubska
Marszruta Kaszubska
Marszruta Kaszubska
Marszruta Kaszubska
Marszruta Kaszubska
Widok na piękną plażę we wsi Bachorze – must see

Farma Strusi Garczyn

Farma Strusi w Garczynie to sielankowe miejsce na spacer, gdzie można poznać wspaniałe zwierzęta, jakimi są strusie afrykańskie. Na dość dużym terenie jest kilka pastwisk z kilkudziesięcioma strusiami, które chętnie podchodzą do ciekawskich turystów (nie wiadomo, kto tu jest bardziej ciekawski w zasadzie). Strusie w tak dużym stadzie i z tak bliska robią duże wrażenie, a do tego masa ciekawostek na ich temat sprawia, że zdecydowanie warto tu przyjechać i poobcować z tymi okazałymi ptakami. Wstęp jest płatny.

Farma Strusi Garczyn
Farma Strusi Garczyn
Farma Strusi Garczyn

Gdzie zjeść we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym?

Ze względu na bliskość do naszego miejsca noclegowego mieliśmy okazję kilkukrotnie gościć w Barze Drewutnia w Olpuchu. Z całego serca polecamy potrawy z ryb np. pyszne sielawy, a także dziczyznę.

Powiązane posty:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *