Park Narodowy Ujście Warty
Gdzie znajduje się Park Narodowy Ujście Warty?
Witamy w niesamowitym miejscu na zachodnim krańcu Polski, gdzie władzę przejęły ptaki. Przed Wami Rzeczpospolita Ptasia w całej okazałości. Rozległy teren ujścia Warty i jej rozlewisk został objęty ochroną parku narodowego w 2001 roku – jest to najmłodszy park narodowy w Polsce. Teren parku ma powierzchnię ponad 8 ha i położony jest w zachodniej części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, która została utworzona przez rzekę na przedpolu lodowca w trakcie ostatniego zlodowacenia w Polsce. Leży przy granicy polsko-niemieckiej, na terenie województwa lubuskiego i rozciąga się na wschód od Kostrzyna nad Odrą w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego.
Co chroni Park Narodowy Ujście Warty?
Hasłem Parku widocznym na tablicach edukacyjnych jest „By bagna tętniły życiem”. Park Narodowy chroni bioróżnorodność rozlewisk Warty i rzeki Postomii- zarówno przyrodę ożywioną, jak i nieożywioną. Na pierwszy plan jednak wysuwa się bogactwo ptasiej fauny. Na terenie parku można obserwować ponad 240 gatunków różnych ptaków. Symbolem Parku jest występująca tu gęś tundrowa. Na mokradłach można także spotkać bieliki, kormorany, czaple, żurawie, łabędzie krzykliwe. Warta uwagi jest także tutejsza bogata flora charakterystyczna dla podmokłych terenów (w tym torfowisk).
Atrakcje Parku Narodowego Ujście Warty
Teren Parku Narodowego Ujście Warty jest idealny do turystyki rowerowej oraz pieszej. Możliwe są także spływy kajakowe. Charakterystycznym rodzajem turystyki, który tutaj kwitnie jest bird watching, czyli obserwowanie ptaków.
Poniżej mapa najciekawszych atrakcji, które odwiedziliśmy w trakcie kilkudniowego pobytu na terenie Parku. Więcej punktów można znaleźć na interaktywnej mapie Parku, której autorkę spotkaliśmy w siedzibie Dyrekcji Parku (pozdrawiamy!). Dzięki jej aktualizacjom można sprawdzić, czy planowana atrakcja jest danego dnia dostępna. Niektóre ścieżki są bowiem zalewane w zależności od poziomu wody, który warto sprawdzać na wykresie (możliwe jest nawet sprawdzanie z dokładnością co do minuty).
Ścieżka przyrodnicza „Ptasim Szlakiem” tzw. „Betonka”
Spacerując betonką, czyli Ptasim Szlakiem można się poczuć jak w scenie z filmu National Geographic. Dookoła jest mnóstwo ptaków na wodzie i w powietrzu. Niesłychane wrażenie robią ich różnorodne odgłosy. Do tego uczucie obecności w samym sercu rozlanej rzeki i mokradeł w miejscu, w którym poziom wody może szybko się zmienić. Jest to miejsce „must see” w trakcie pobytu na terenie Parku Narodowego Ujście Warty.
Ścieżka spacerowa „Olszynki” i czatownia obserwacyjna
Na ścieżkę Olszynki można dojechać od północnej strony Parku, przez Kamień Mały. Ta niedługa ścieżka (ok. 3 km) jest zdecydowanie warta odwiedzenia. Każdy odcinek charakteryzuje się czymś ciekawym. Na trasie mamy kładkę przez podmokły las olchowy, czatownię obserwacyjną z 10 okienkami do obserwacji ptaków, torfowisko, łąkę roślin jadalnych i wieżę obserwacyjną. Trasę spokojnie można pokonać z wózkiem. To doskonały pomysł na wycieczkę z dziećmi.
Wieża widokowo-obserwacyjna na Czarnowskiej Górze
Przy drodze krajowej 22 między Słońskiem a Kostrzynem nad Odrą znajduje się kilka punktów widokowych. W większości są to małe pomosty z widokiem na rozlewiska, natomiast na Czarnowskiej Górze znajduje się dość wysoka wieża obserwacyjna z piękną panoramą. Przy wieży znajduje się także miejsce piknikowe oraz dwie rzeźby czajek wraz z planszami edukacyjnymi na ich temat.
Wieża widokowa i Ogród Zmysłów w Chyrzynie
Warto zajrzeć do siedziby dyrekcji PNUJ i wspiąć się na wieżę widokową z które widać nie tylko rozlewiska Warty, ale także Odrę. Poza tym w ogrodzie przy budynku dyrekcji znajduje się ciekawa atrakcja dla dzieci – Ogród Zmysłów, pełen angażujących zadań dla dzieci.
Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku
Ośrodek Muzealno-Edukacyjny to kolejny must have wyprawy na tereny bagienne przy granicy polsko-niemieckiej. Świetna interaktywna ekspozycja w nowoczesny sposób przedstawia przyrodę parku. Bardzo przystępnie i ciekawie przygotowane stanowiska są naprawdę ciekawe i odczarowują mit „nudnego muzeum”. Na stanowiskach sprawdzisz jak działa ptasia aerodynamika, zamienisz się w latającego ptaka, wejdziesz do wnętrza skrzydła samolotu, zagrasz w grę o ścigających się gęsiach, popłyniesz łódką w różnych porach roku i wiele innych. Totalnym hitem jest lot balonem nad rozlewiskami Warty i Postomii. Koniecznie tu zajrzyjcie!
Zabytkowa przepompownia wody w Słońsku
Kolejne miejsce ze wspaniałymi widokami w przeważającej mierze na wodę i rozlewiska. Uroku dodaje zabytkowa przepompownia, która nieco przypomina jakiś obiekt architektury sakralnej. Warto tu przyjechać i przespacerować się szlakiem z nietuzinkowymi widokami. Dla odważnych (i posiadających prawie że amfibie) możliwy jest przejazd drogą przez rozlewiska (oczywiście przy odpowiednim poziomie wód). My byliśmy świadkami niemal zatopienia auta przez nierozważnych śmiałków.
Szlak dzięcioła
Jeszcze inny krajobraz można zobaczyć w trakcie wędrówki szlakiem dzięcioła, rekomendowanego przez gospodarza agroturystyki, w której spaliśmy. Przepiękny szlak wiedzie skrajem lasu wzdłuż rzeki Postomia. Na trasie wieża obserwacyjna.
Gdzie spać w Parku Narodowym Ujście Warty?
Jeszcze nigdy nie wróciłam tak pełna kulinarnych inspiracji z agroturystyki – to było totalne zaskoczenie. Przepyszne jedzenie (i dzielenie się cukierniczo-kulinarną wiedzą przez gospodarza) to nie jedyne walory tego miejsca. Świetna lokalizacja na bazę wypadową oraz piękny sielski ogród to kolejne atuty. Nic jednak nie przebije przyjaznej atmosfery, dzięki której naprawdę można tutaj odpocząć. A mowa o gospodarstwie agroturystycznym „Nad rzeczką” – polecamy!
Dodaj komentarz