POJEZIERZE DRAWSKIE
Pojezierze Drawskie i Drawski Park Krajobrazowy – co warto zwiedzić?
W północno-zachodniej części Polski znajduje się ciekawa geograficznie i przyrodniczo kraina: Pojezierze Drawskie ze znajdującym się w centrum Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Region jest pofalowany, pełen jezior, rzek i lasów – idealny na odpoczynek na rowerze, kajaku, łódce lub … z wózkiem dziecięcym.
Choć promocja tego regionu oraz oznaczenia dla turystów zostawiają sporo do życzenia, dla wnikliwych turystów (takich jak my) zawsze znajdą się ciekawe możliwości do spędzenia czasu. Poniżej mapka miejsc, które warto zobaczyć na Pojezierzu Drawskim.
Stare Drawsko – między Drawskiem a Żerdnem
Każdy kto jechał drogą powiatową 163 nad morze, na pewno kojarzy właśnie ten kręty odcinek między jeziorami. Właśnie tutaj mieści się Stare Drawsko na przesmyku między jeziorami: Drawskiem i Żerdnem. Idealne miejsce na piknik! Dobry widok na Żerdno rozciąga się z zamku Drahim, jednak punkt widokowy to jedyny atut tego obiektu.
Czaplinek – miasto nad Drawskiem
W Czaplinku lepiej nie zagłębiać się w strefę „miejską”, bo można się srogo rozczarować. Miasto posiada lokalizację z ogromnym potencjałem – leży u brzegu pięknego, wielkiego jeziora, jakim jest Drawsko, a jednak infrastruktura turystyczna w zasadzie tutaj nie istnieje. Smutek ogarnia na taki stan rzeczy, jednak ostatecznie trzeba zamknąć oczy, nie patrzeć na miasto i przejść się brzegiem jeziora przygotowaną ścieżką spacerową – to jest warte przyjazdu do Czaplinka, jeśli zwiedza się region Pojezierza Drawskiego.
Połczyn-Zdrój – miasto uzdrowisko
Leży na północy Pojezierza Drawskiego. Warto się tu wybrać, aby zobaczyć duży park zdrojowy z wieloma budynkami sanatoryjnymi. Samo miasteczko położone w tzw. Szwajcarii Połczyńskiej też jest przyjemne dla oka – zadbane, z charakterystyczną ulicą z parasolkami.
W Połczynie Zdroju odradzam próby wypicia DOBREJ kawy. Niestety nacięliśmy się na totalny PRL w parku uzdrowiskowym, choć naprawdę staraliśmy znaleźć się coś, co nie przynosiłoby wstydu przed zagranicznymi turystami…
Ciekawostką jest szlak rowerowy wiodący byłym nasypem kolejowym między Połczynem a Złocieńcem. Sami nie korzystaliśmy, ale słyszeliśmy bardzo dobre opinie na temat tego szlaku.
Złocieniec
W Złocieńcu znajduje się niepozorny Park Żubra. Jako, że ostatnio mocno spacerujemy w miejscach z dużą ilością LIŚCI do podziwiania z wózka, to postanowiliśmy się tutaj na chwilę zatrzymać. W parku znajduje się piękny pomnik przyrody – okazała aleja grabowa, tworząca zielony tunel.
Borne Sulinowo
To miało być opuszczone miasto pełne ruin, a okazało się całkiem dobrze prosperującym leśmym kurortem dla emerytów. Miało być depresyjnie i ponuro, jednak lata zrobiły swoje i w miasto tchnęły drugie życie. Nadal można tutaj poczuć nietypowy klimat wojskowych tajemnic Niemców i Rosjan i zwiedzić kilka opuszczonych willi generałów i oficerów.
Przez miasto wiedzie kilka ścieżek turystycznych – wszystkie ciekawe miejsca są oznakowane. Dodatkową atrakcją jest piękne Jezioro Pile z Plażą Słoneczną i ścieżką spacerową wzdłuż brzegu.
Pojezierze Drawskie – nocleg
Czasy kiczowatych i obskurnych noclegów w Polsce na szczęście już minęły, a wręcz przeciwnie – można teraz znaleźć klimatyczne i designerskie miejsca do odpoczynku w stylu slow. Tym razem szczególną wagę przyłożyłam do wyszukania odpowiedniego miejsca dla naszej niedawno powiększonej rodziny, aby było nam wygodnie. Z całego serca mogę polecić pensjonat Lecą Żurawie we wsi Czarnkowie w środku Drawskiego Parku Krajobrazowego. Piękne miejsce, przemili gospodarze, luźna i niewymuszona atmosfera i pyszne jedzenie – to miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi. Stanowi świetną bazę wypadową na wycieczki rowerowe, piesze czy samochodowe. W pobliżu znajduje się wieża widokowa. Polecam!
Dodaj komentarz