POJEZIERZE DRAWSKIE

Pojezierze Drawskie i Drawski Park Krajobrazowy – co warto zwiedzić?

W północno-zachodniej części Polski znajduje się ciekawa geograficznie i przyrodniczo kraina: Pojezierze Drawskie ze znajdującym się w centrum Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Region jest pofalowany, pełen jezior, rzek i lasów – idealny na odpoczynek na rowerze, kajaku, łódce lub … z wózkiem dziecięcym.

IMG_2005 IMG_2186 IMG_2196

IMG_2207

IMG_2210

IMG_1712

IMG_4501

IMG_2098

IMG_1724 IMG_2216

Choć promocja tego regionu oraz oznaczenia dla turystów zostawiają sporo do życzenia, dla wnikliwych turystów (takich jak my) zawsze znajdą się ciekawe możliwości do spędzenia czasu. Poniżej mapka miejsc, które warto zobaczyć na Pojezierzu Drawskim.

Stare Drawsko – między Drawskiem a Żerdnem

Każdy kto jechał drogą powiatową 163 nad morze, na pewno kojarzy właśnie ten kręty odcinek między jeziorami. Właśnie tutaj mieści się Stare Drawsko na przesmyku między jeziorami: Drawskiem i Żerdnem. Idealne miejsce na piknik! Dobry widok na Żerdno rozciąga się z zamku Drahim, jednak punkt widokowy to jedyny atut tego obiektu.

Pojezierze Drawskie - Drawski Park Krajobrazowy

Widok na Drawsko ze Starego Drawska

Pojezierze Drawskie - Drawski Park Krajobrazowy

Widok z zamku Drahim

Pojezierze Drawskie - Drawski Park Krajobrazowy

Jak statki na nieeeebieeee

IMG_20180904_121751

Czaplinek – miasto nad Drawskiem

W Czaplinku lepiej nie zagłębiać się w strefę „miejską”, bo można się srogo rozczarować. Miasto posiada lokalizację z ogromnym potencjałem – leży u brzegu pięknego, wielkiego jeziora, jakim jest Drawsko, a jednak infrastruktura turystyczna w zasadzie tutaj nie istnieje. Smutek ogarnia na taki stan rzeczy, jednak ostatecznie trzeba zamknąć oczy, nie patrzeć na miasto i przejść się brzegiem jeziora przygotowaną ścieżką spacerową – to jest warte przyjazdu do Czaplinka, jeśli zwiedza się region Pojezierza Drawskiego.

Połczyn-Zdrój – miasto uzdrowisko

Leży na północy Pojezierza Drawskiego. Warto się tu wybrać, aby zobaczyć duży park zdrojowy z wieloma budynkami sanatoryjnymi. Samo miasteczko położone w tzw. Szwajcarii Połczyńskiej też jest przyjemne dla oka – zadbane, z charakterystyczną ulicą z parasolkami.

W Połczynie Zdroju odradzam próby wypicia DOBREJ kawy. Niestety nacięliśmy się na totalny PRL w parku uzdrowiskowym, choć naprawdę staraliśmy znaleźć się coś, co nie przynosiłoby wstydu przed zagranicznymi turystami…

Ciekawostką jest szlak rowerowy wiodący byłym nasypem kolejowym między Połczynem a Złocieńcem. Sami nie korzystaliśmy, ale słyszeliśmy bardzo dobre opinie na temat tego szlaku.

IMG_2129

IMG_2173

IMG_2134

Złocieniec

W Złocieńcu znajduje się niepozorny Park Żubra. Jako, że ostatnio mocno spacerujemy w miejscach z dużą ilością LIŚCI do podziwiania z wózka, to postanowiliśmy się tutaj na chwilę zatrzymać. W parku znajduje się piękny pomnik przyrody – okazała aleja grabowa, tworząca zielony tunel.

IMG_1882

Borne Sulinowo

To miało być opuszczone miasto pełne ruin, a okazało się całkiem dobrze prosperującym leśmym kurortem dla emerytów. Miało być depresyjnie i ponuro, jednak lata zrobiły swoje i w miasto tchnęły drugie życie. Nadal można tutaj poczuć nietypowy klimat wojskowych tajemnic Niemców i Rosjan i zwiedzić kilka opuszczonych willi generałów i oficerów.

Przez miasto wiedzie kilka ścieżek turystycznych – wszystkie ciekawe miejsca są oznakowane. Dodatkową atrakcją jest piękne Jezioro Pile z Plażą Słoneczną i ścieżką spacerową wzdłuż brzegu.

IMG_3567

IMG_3734

IMG_3700

IMG_3682

IMG_3706

IMG_3746

IMG_20180902_132634

IMG_3544 IMG_3758 IMG_3660 IMG_3582

Pojezierze Drawskie – nocleg

Czasy kiczowatych i obskurnych noclegów w Polsce na szczęście już minęły, a wręcz przeciwnie – można teraz znaleźć klimatyczne i designerskie miejsca do odpoczynku w stylu slow. Tym razem szczególną wagę przyłożyłam do wyszukania odpowiedniego miejsca dla naszej niedawno powiększonej rodziny, aby było nam wygodnie. Z całego serca mogę polecić pensjonat Lecą Żurawie we wsi Czarnkowie w środku Drawskiego Parku Krajobrazowego. Piękne miejsce, przemili gospodarze, luźna i niewymuszona atmosfera i pyszne jedzenie – to miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi. Stanowi świetną bazę wypadową na wycieczki rowerowe, piesze czy samochodowe. W pobliżu znajduje się wieża widokowa. Polecam!

IMG_4515

Pojezierze Drawskie - Drawski Park Krajobrazowy

Stodoła przerobiona na raj dla dzieci, czyli wielki plac zabaw

Pojezierze Drawskie - Drawski Park Krajobrazowy

Wypoczynek pod … jabłonią i czereśnią

sdr

IMG_3858

IMG_4440 IMG_4523

IMG_4068

IMG_4492

IMG_3998

IMG_4112

Powiązane posty:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *