POZNAŃ – GDZIE NA SPACER? [2]

Poznań – gdzie wybrać się na spacer z dziećmi i nie tylko?

Lista miejsc na spacer w Poznaniu jest pokaźna, więc druga część wpisu była nieunikniona. Pierwsze typy na poznański spacer z dziećmi i nie tylko znajdziecie tutaj. W opracowaniu już kolejne miejsca na trzecią część tego cyklu – stay tuned!

  • Rezerwat Żurawiniec

Szerokie leśne alejki pełne… wózków. Teren idealny dla młodych rodziców na spacery – szerokie, zacienione alejki, sporo ławek, a psy (według regulaminu) na smyczach. Spory skrawek zieleni w sercu Piątkowa to także ostoja dla biegaczy i rowerzystów. Żurawiniec to gratka dla offroadowców na rowerach na naturalnym pumptrucku wśród drzew. W lesie znajduje się także siłownia na powietrzu i plac zabaw.

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

Rezerwat Żurawieniec

  • Łęgi Dębińskie

 Zasadniczo jest to miejsce poboru wody dla Poznania. Opaskę tych terenów stanowi piękny kawałek zieleni, który jest jednym z klinów zieleni Poznania. Miejsce to ma wyjątkowy charakter, ponieważ rozciąga się wzdłuż Warty. W zasadzie cały czas spaceruje się wzdłuż malowniczych stawów. Oddech łapią tu zarówno mieszkańcy Dębca, Wildy, Starołęki. Od niedawna istnieje komfortowe i bezpieczne przejście między Starołęką a Łęgami Dębińskimi. Przy wejściu na Łęgi można zaopatrzyć się w kawkę w małym kiosku. Na terenie jest też mały plac zabaw i wiele miejsc do wędkowania.

Łęgi Dębińskie Łęgi Dębińskie Łęgi Dębińskie Łęgi Dębińskie IMG_3245 Łęgi Dębińskie Łęgi Dębińskie

  • Szachty

Tereny zielone powstałe po wyrobiskach gliny na terenie byłej cegielni Świerczewo. Cały czas w trakcie adaptacji na piękny park na Świerczewie – kawałek po kawałku odnawiany z dzikiego stanu, na „cywilizowany” park. W 2018 do użytku zostanie oddana wieża widokowa, która została sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Teren o wielkim potencjale przyrodniczym i krajobrazowym w bardzo nieoczywistym miejscu. Na terenie Szacht znajdują się dobre oznaczenia poszczególnych atrakcji – punktów widokowych, czy zabytkowych budynków poprzemysłowych. Jak narazie kawę i ciastko trzeba zagwarantować sobie we własnym zakresie, ale kto wie, czy niebawem nie powstanie tu jakieś zaplecze gastronomiczne. Miejsce warte odwiedzenia szczególnie, jeśli ktoś szuka miejsca alternatywnego względem najpopularniejszych parków w Poznaniu.IMG_3274 IMG_3277 IMG_3282 IMG_3290 IMG_3328 IMG_3360

  • Strzeszynek (Jezioro Strzeszyńskie)

Letni kurort Poznaniaków z odnowioną infrastrukturą do wypoczynku i rekreacji. Wypoczywający tutaj znajdą dwa pomosty z plażami, boiska do siatkówki, koszykówki, wielki dobrze wyposażony plac zabaw, miejsce na ognisko, wypożyczalnie sprzętów wodnych i zaplecze gastronomiczne, a także odrobinę … sztuki w postaci różnych instalacji artystycznych. Jednak co najważniejsze – piękną przyrodę i ścieżki do spacerowania, biegania czy jazdy na rowerze (dla każdego coś miłego). Strzeszynek ma dwa oblicza – z jednej strony bardziej „kurortowy”, czasami zatłoczony i hałaśliwy, a z drugiej spokojny – wystarczy oddalić się od głównej plaży na trasę wokół jeziora. Wiedzie ona przez las i zachęca do aktywności sportowych. Jezioro Strzeszyńskie jest coraz lepiej skomunikowane dla rowerzystów dojeżdżających od strony Podolan i Piątkowa. Strzeszynek to tylko część większego kompleksu do rekreacji w Poznaniu – stąd można udać się w dalszą podróż do pobliskiego Kiekrza lub nad Rusałkę.

IMG_5458

IMG_5434

IMG_5389

IMG_5463

  • Park Rataje

Najnowszy i najdłużej wyczekiwany projekt na poznańskich Ratajach – park scalający wiele osiedli na Nowym Mieście. Cały czas jest w budowie, oddawany etap po etapie. Niewiele mieliśmy okazję zobaczyć, ale to co zastaliśmy napawa optymizmem i sugeruje, że warto będzie tu zaglądać.

IMG_3377

 

 

Powiązane posty:2 odpowiedzi na “POZNAŃ – GDZIE NA SPACER? [2]”

  1. Wocieh pisze:

    A gdzie Cytadela i Rusałka ?:P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *