ROWEREM WOKÓŁ POZNANIA

Co jakiś czas pakujemy rowery na bagażnik i wybieramy nową okolicę na przebieżkę rowerową. Okazuje się, że wokół Poznania jest dużo malowniczych miejsc nadających się na wycieczki rowerowe. Mamy kilka założeń, które powinny spełniać wybrane szlaki:

  • długość 20-40 km
  • większość trasy przez drogi leśne i polne – bez ruchu samochodowego
  • różne formy ochrony przyrody mile widziane (parki krajobrazowe, rezerwaty, obszary natura 2000 itp.)
  • niedaleka odległość od Poznania (max. godzina drogi autem)
  • pętla – nie lubię wracać tą samą drogą
  • brak tłumów

Poniżej kilka propozycji, spełniających powyższe punkty.

  1. Bardzo malownicza trasa w okolicach Swarzędza – właściwie przez większość trasy jedzie się w pobliżu wody, a widok na rozlewiska Cybiny jest naprawdę ładny, szczególnie wiosną, kiedy wszystkie ptaki budzą się do życia. Trasę można wydłużyć w stronę Jeziora Maltańskiego.

IMG_2469_22. Okolice Rogalińskiego Parku Krajobrazowego – przyjemna trasa, całkowicie wśród lasów. Po drodze Karczma Leśna, w której można zaparkować i wyruszyć w trasę. Kolejna miejscowość na trasie to Jaszkowo, gdzie znajduje się duże centrum hipiki.

IMG_7812_2 IMG_7804

3.  Część szlaku Kościołów Drewnianych – wystartowaliśmy w Uzarzewie i dotarliśmy do Pobiedzisk, po drodze mijając Park Krajobrazowy w Promnie. Kolejna malownicza trasa w niedalekiej odległości od Poznania.

IMG_1302 IMG_1300 4. Trasa przez Puszczę Zielonkę – celem było jedno z moich ulubionych jezior czyli Jezioro Miejskie koło Kamińska. Nazwa na szczęście raczej odstrasza, więc nie spotka tam się tłumów. Drogi w Puszczy są na wielu odcinkach bardzo piaszczyste i źle oznakowane, ale ostatecznie trasę zaliczamy do udanych.

IMG_5059
5.  Droga bardziej wymagająca – dużo górek i cross przez poligon (drogi po przejazdach czołgów). Trasa zróżnicowana i to jest na plus!

IMG_1233 IMG_1221 6.  Kiekrz i Strzeszynek to nic odkrywczego, jednak czasami warto wybrać się i w te strony, szczególnie jak się minie oblegany Strzeszynek, staje się coraz przyjemniej.

IMG_1286
7. Dolina Wełny – na północ od Poznania znajduje się malownicza trasa wzdłuż rzeki Wełny. Poza szlakami rowerowymi są tam także szlaki konne i wodne – bardzo ciekawe miejsce na jednodniowy spływ kajakowy w pobliżu Poznania. Trasa rowerowa jest bardzo przyjemna, szerokie, ubite ścieżki w lesie, płaskie i z ładnymi widokami ze skarpy na Wełnę. Po drodze jest też możliwość piknikowania na punkcie widokowym na przygotowanych stołach i ławeczkach.
Nie mam trasy na Google Maps, ani MapMyRun, ponieważ nie da się wyznaczyć ścieżki wzdłuż Wełny. W zamian zdjęcie szlaku z punktu widokowego.
20160910_150857
img_8166 img_8161 img_8174 img_8159 img_8184

Powiązane posty:Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *