NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA SARDYNII

Top 10 plaż na Sardynii

Sardynia to idealne miejsce na wakacje, jeśli chce się plażować naprzemiennie z chodzeniem po górach lub wspinaczką oraz ze zwiedzaniem włoskich klimatycznych miasteczek. Tym razem zestawiłam swój ranking najlepszych plaż na Sardynii, które udało nam się odwiedzić w trakcie dwutygodniowego pobytu. Nie mieliśmy już czasu na eksplorację północno-wschodniej części wyspy, choć podobno tam też kryje się wiele dobra. Plaże, które sprawdziliśmy i zdecydowanie polecamy są oznaczone na mapie czerwonymi symbolami. Na żółto zaznaczone są inne warte polecenia, ale nie wszystkie wytestowane. W poszukiwaniu ciekawych miejsc na wyprawę na tę drugą największą włoską wyspę warto prześledzić profil Focus Sardegna na Instagramie.

Więcej o poszczególnych regionach Sardynii piszę tutaj:

10. Cala dell’Argentiera

Niewielka plaża przy praktycznie opuszczonym miasteczku – trafiliśmy akurat na ponurą pogodę i wszystko wyglądało na wymarłe. Klimat tworzy nieczynna już kopalnia srebra dominująca nad osadą. Wygląda na to, że ktoś odkrył jej potencjał i kiedyś zostanie wyremontowana i oddana do „użytku” turystów. Plaża w miasteczku wyglądała dość groźnie, ale na pewno nie komercyjnie – i o to właśnie chodzi! Ze względu na położenie otwiera zestawienie najciekawszych plaż Sardynii.

IMG_8669

IMG_8683 IMG_8690

9. Spiaggia della Marina di Sorso

Bardzo przyjemny kawałek wybrzeża wydmowego między w drodze od Porto Torres w kierunku Castelsardo (droga SP81). Długa plaża oddzielona od drogi pachnącym lasem to idealne miejsce chociaż na krótki postój w trakcie zwiedzania północnej części wyspy.

8. Spiaggia di Tuerredda

Moim zdaniem jedna z ciekawszych plaż w pobliżu stolicy Sardynii – Cagliari.  Może plaża nie grzeszyła nadmiarem miejsca ze względu na ilość turystów, jednak intensywność turkusowego kolor wody rekompensowała lekki nadmiar komercji. W tej części wyspy jest to ciekawa propozycja do plażowania, szczególnie jeśli przy okazji zaliczy się przejażdżkę piękną trasą widokową wzdłuż wybrzeża.

IMG_7484

IMG_2947

7. Spiaggia della Pelosa

Gdyby odjąć wszystkich stłoczonych turystów, to plaża mogłaby się znaleźć na podium. Jednak ze względu na tłumy, które tam można spotkać, zdecydowanie niższe miejsce w rankingu plaż na Sardynii. Komercja odbiera tej plaży większość uroku. Co prawda okoliczny burmistrz ma plany, żeby zrobić z tym porządek, jednak mój sceptycyzm nie pozwala mi uwierzyć, że to pomoże. Mianowicie, chce ograniczyć możliwość używania ręczników na plaży (wraz z nimi wynosi się piasek), w zamian za korzystanie z leżaków. Mimo wszystko, jeśli jesteście w okolicy i chcecie nasycić oczy różnymi odcieniami turkusu, to warto wstąpić. Poniżej zdjęcia bez turystów, a na końcu zdjęcie pokazujące prawdziwe oblicze tej plaży.

IMG_8945 IMG_8939 IMG_8903 IMG_8895

IMG_8913

6. Spiaggia di Piscina Rei

Bardzo długa plaża przez co między innymi nie doświadczyliśmy tam tłoku. Jak w wielu miejscach na Sardynii turkus aż raził po oczach, a dodatkowo woda była bardzo ciepła. Przyjemna plaża, w przyjemnym otoczeniu.

IMG_3086

5. Cala Luna

Jedna z wielu plaż zatoki Golfo di Orosei z charakterystycznymi formacjami skalnymi. Dość duża plaża jak na „standardy” zatoki, gdzie co chwilę można znaleźć kameralne, ukryte plaże. Na Cala Luna jest nawet bar i toaleta. Można dotrzeć albo po dłuższej wędrówce górskim szlakiem, albo drogą wodną (na co my się zdecydowaliśmy i przez to mogliśmy zwiedzić kilka plaż w tym regionie). Polecam całodniową wycieczkę z East Coast Sardinia Excursion.

IMG_8028

IMG_3456 IMG_1120 IMG_8096

4. Spiaggia di Piscinas

Miałam sporo wątpliwości czy wyprawiać się prawie 100 km z Cagliari na zachód wyspy dla jednej plaży. Wycieczka zdecydowanie okazała się warta  – nomen omen – zachodu, szczególnie, że po drodze też można zobaczyć sporo ciekawych rzeczy (np. wioskę z rolniczymi muralami San Sperate). Plaża di Piscinas to piękna piaszczysta, rozległa plaża otoczona wydmami, okrzyknięta przez National Geographic, jako jedna z 21 najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo nie jest oblegana przez turystów, ani oblepiona szpetnymi barami czy kurortami. Bardzo wysokie miejsce w moim rankingu – prawie podium!

IMG_7598

IMG_7573

IMG_3023

IMG_7597

3. Cala Goloritzé

Kolejna z plaż zatoki Golfo di Orosei.  Charakterystyczna iglica skalna jest na okładce przewodnika Lonely Planet. Tak jak w przypadku Cala Luna można do niej dotrzeć na dwa sposoby – szlakiem (według różnych źródeł od 2-4 h wędrówki w jedną stronę) lub drogą wodną.

IMG_3475

IMG_3387 IMG_7936

2. Cala Mariolu

Kolejna niewielka plaża – turkus, białe kamyczki i klif nad głową. Każda z plaż na Golfo di Orosei ma swój urok, jednak warto też zaznaczyć, że bywa na nich tłoczno, szczególnie jak zaczynają masowo spływać statki z turystami. Warto wziąć ze sobą buty na brzeg, bo chodzenie po kamieniach nie należy do najprzyjemniejszych.

IMG_7938

IMG_8115

1. Cala Birìala

To była pierwsza plaża przy wybrzeżu Golfo di Orosei, na którą dotarliśmy jeszcze przed wszystkimi – być może dlatego zrobiła na nas największe wrażenie i ląduje na pierwszym miejscu zestawienia. Rajska plaża, do której dostać się można tylko łódką – tam trzeba być!

IMG_7980 IMG_7994

IMG_8019 IMG_8007

Powiązane posty:Jedna odpowiedź do “NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA SARDYNII”

  1. Agata pisze:

    a gdzie plaza na wyspie St. Maria czy tez na Isoli di Spargi? Gdzie „ryżowa plaża” ? To sa dopiero piekne plaze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *