SARDYNIA PÓŁNOCNA

Alghero i okolice – co warto zobaczyć?

Po 5 dniach spędzonych na wschodzie wyspy (opis i relacja zdjęciowa z regionu Nuoro i Ogliastra tutaj) przenieśliśmy się na północ wyspy do niedużego miasta Alghero, zwanego też małą Barceloną. Nocleg wybraliśmy strategicznie na obrzeżach miasta, żeby nie męczyć się z parkowaniem, co okazało się bardzo dobrym wyborem, ponieważ parkowanie w Alghero to jakaś męka. Jak wybierzecie się zwiedzać to miasto, to warto zostawić auto na płatnym, dużym parkingu koło portu.

Mapa okolic Alghero z punktami wartymi zobaczenia:

  • Alghero – wąskie uliczki starego miasta otoczone murami obronnymi (Sea Walls) budują klimat.  Jak zawsze zachęcam do odejścia chociaż kilkadziesiąt metrów od utartych turystycznych szlaków i zagłębienie się stare miasto.
Alghero

Różowe pranie <3

Alghero Sea Walls

Baszta przy porcie w Alghero

Alghero

Dom na przedmieściach

Alghero

Reggae kościół

Alghero old town

Uliczki starego miasta Alghero

  • Spiaggia della Pelosa – plaża często wymieniana w top najpiękniejszych plaż Sardynii. Fakt – nie można jej odmówić uroku, jednak nawet w tzw. mid-season była bardzo zatłoczona. Mimo wszystko warto było napatrzeć się na niesamowity lazur i widok na wyspę Asinara. Nie starczyło nam czasu na całodzienny trip na ową wyspę, której obszar zajmuje Park Narodowy, ale przynajmniej mamy powód, żeby wracać.
Torre della Pelosa

Widok na Torre della Pelosa

 

Spiaggia della Pelosa

Paleta turkusu dla Pantone – Spiaggia della Pelosa

Spiaggia della Pelosa

Niekończący się turkus

Spiaggia della Pelosa

Jak tłum ludzi, to dużo sprzedawców. Asortyment różnorodny, ale najdziwniejsze co można sprzedawać na plaży to kurki ocieplane

  • Castelsardo – ciekawie ulokowane miasteczko z charakterystycznym średniowiecznym startym miastem na zboczu wzgórza. W porównaniu do Bosy (opis poniżej) wypadło trochę bladziej, ale jeśli macie czas warto się przejechać.
Castelsardo

Castelsardo

Castelsardo

Widok ze wzgórza z Castelsardo

IMG_8874 IMG_8872

  • Argentiera – klimatyczna wioska z opuszczoną kopalnią srebra. Wyglądała jak wymarła, dodatkowo wietrzna i pochmurna pogoda nadały nastrój. W Lonley Planet przedstawione jako propozycja z serii „poza szlakiem” – moim zdaniem warte wyprawy!
Argentiera

Panorama Argentiery

Argentiera

Miasto bez życia

Argentiera

Wiocha zabita dechami – ale chociaż w ładnej tonacji kolorystycznej

Argentiera

Argentiera

Nic się nie dzieje

Argentiera

Opuszczona kopalnia srebra

IMG_8669

Ryzykantka

  • Parco di Porto Conte – park z wyznaczonymi szlakami trekkingowymi/spacerowymi. Warto na chwilę porzucić plaże i włoskie miasteczka, żeby zobaczyć śródziemnomorski las i przyrodę.

IMG_8595 IMG_8582

  • Grotta di Nettuno – jedna z największych atrakcji wyspy – jaskinia Nettuna. Można się do niej dostać od strony morza lub pokonując klif z góry (ponad 600 schodów). W samej grocie jest zakaz robienia zdjęć, a urok zwiedzania nadwyręża tłum chętnych.
Grotta di Nettuno

Schody do Grotta di Nettuno

  • Bosa – oddalona 70 km od Alghero leży co prawda w innym regionie (Oristano), ale zdecydowanie warto się wybrać do tego miasteczka pełnego kolorowych domków na wzgórzu.
Bosa

Panorama Bosy

Bosa

Bosa

Bosa

Bosa

Widok z zamku w Bosie

Bosa

Kolory, kolory <3

Bosa

Bosa

Kot wpisany w podłogę

Bosa

Urok włoskich miasteczek

Bosa

coś co Zofia lubi najbardziej – kolorowe, wąskie uliczki

Powiązane posty:2 odpowiedzi na “SARDYNIA PÓŁNOCNA”

  1. Magda pisze:

    Piękne zdjęcia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *