Roztocze – co warto zobaczyć? 13 najpiękniejszych miejsc

„Roztocze to nie koniec świata” tak brzmi nazwa grupy na Facebooku, gdzie zapaleńcy wymieniają się informacjami na temat regionu. Nieważne czy to koniec czy nie koniec świata – ważne, że to niezwykle urokliwy, sielski region, jeszcze niezadeptany przez turystów, a kryjący w sobie wiele perełek. I w tym tkwi jego piękno i siła.

Co warto zobaczyć na Roztoczu? Zobacz poniższą mapę!

1. Zwierzyniec – serce Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zwierzyniec to niewielkie i pełne zieleni miasteczko, które oferuje wiele atrakcji: kościół na wodzie, Dom Łowczego, lokalny browar z możliwością zwiedzania i degustacji piwa w ogródku przed budynkiem, stawy Zwierzyńczyk i park miejski z zacienionym placem zabaw. Jednak przede wszystkim to świetny punkt startowy do poznawania Roztoczańskiego Parku Nardowego – czy to pieszo, czy rowerem. To właśnie tutaj znajduje się punkt informacji turystycznej RPN. Roztoczański Park Narodowy zajmuje niewielką część Roztocza, pełnego wzniesień i pagórków. W 93% porośnięty jest lasem – buczyną i borami jodłowymi, często porównywanymi do lasów karpackich. I faktycznie – można to wyraźnie zobaczyć np. na szlaku z tablicami edukacyjnymi na Bukową Górę.

2. Stawy Echo i Florianka

W niewielkiej odległości (ok. 1 km) od punktu informacji turystycznej znajdują się Stawy Echo z piękną plażą. To tutaj, jak nam się poszczęści możemy dostrzec symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego, czyli koniki polskie. Kawałek dalej w punkcie odpoczynku dla rowerzystów znajduje się wieża widokowa Rybakówka, z której można próbować wypatrzeć koniki. Łatwiejszym i bardziej pewnym sposobem jest przejażdżka rowerem do niedalekiej Florianki, gdzie znajdują się ich pastwiska (w Hodowli Zachowawczej Zwierząt). Sama ścieżka jest cudna – wiedzie przez przepiękny las i jest doskonale dostosowana i utrzymana dla rowerów. Właśnie tędy biegnie zielony szlak Green Velo.

3. Guciów – mini skansen i kuchnia regionalna

Must have Roztocza wg wielu blogów i przewodników. Być może z tego powodu miałam zbyt wysokie oczekiwania co do tego miejsca. Finalnie polecam to miejsce bardziej ze względu na tutejszą gospodę z autentycznym, regionalnym menu (my trafiliśmy w karcie np. na zupę z pokrzyw, łupcie i rzeczczoniaka) niż sam skansen, który jest naprawdę niewielki (choć przewodnikowi na pewno nie można odmówić pasji w opowiadaniu historii tego regionu). Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. W pobliżu skansenu można kupić pyszne regionalne roztoczańskie produkty np. chleb na zakwasie, różnego rodzaju przetwory. W niedalekim Bondyrzu można spróbować pstrągów (polecane wszędzie, choć osobiście nie mieliśmy już na nie miejsca).

4. Bukowa Góra

Około 2,5 km szlak przenoszący nas trochę w rzeczywistość karpacką ze względu na roślinność i ukształtowanie terenu. Na szczycie Bukowej Góry roztacza się (!) widok na piękne roztoczańskie pola z charakterystycznymi wąskimi pasami ziemi.

Bilety wstępu na szlak należy kupić w punkcie informacji turystycznej. Na szlaku nie można poruszać się rowerem (co zresztą mogłoby być nieco uciążliwe przez bardzo dużą ilośc stopni), wózkiem też nie polecamy z tego samego powodu.

5. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy – wąwozy lessowe

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”- ale to nie pomnik chrząszcza znajdujący się na płycie rynku Szczebrzeszyna jest największą tutejszą atrakcją. Chcę zwrócić Waszą uwagę na niezwykły fragment Roztocza, czyli Roztocze Szczebrzeskie słynące z najgęstszej sieci wąwozów lessowych w Polsce tzw. Piekiełka. To prawdziwy labirynt wąwozów o głębokości od kilku do kilkunastu metrów. My pokusiliśmy się o zwiedzenie Wąwozu Skrzypowego drogą rowerową. Mimo że częściowo szlak był oznaczony jako pieszy, zdecydowaliśmy się go pokonać rowerem – po dwukrotnym upewnieniu się w informacji turystycznej w Szczebrzeszynie o takiej możliwości. Podążaliśmy drogą wg poniższej mapki. Trasa na pewno jest wymagająca – sam zjazd od strony Kolonii Kawęczyn jest stromy, wąski, z dużymi kamieniami, ale udało się – po stromym zjeździe znaleźliśmy się w zaczarowanym świecie wąwozu z wyjątkowym ukształtowaniem, roślinnością (duże połacie skrzypu tworzą piękne widowisko!) i mikroklimatem. Końcówka również była wymagająca, bo podprowadzaliśmy rowery – jednak wyjście nie było już tak kamieniste, tylko po prostu prowadziło przez długi dość piaszczysty podjazd. Przygoda zdecydowanie warta poświęceń!

6. Rezerwat Czartowe Pole

Świetna ścieżka, co krok zaskakująca widokiem na dziki potok Sopot z licznymi uskokami i mini-wodospadami, zwanymi szumami. Trasa wiedzie przez liczne mostki, kładki umożliwiające zamoczenie nóg w zimnym i rwącym potoku. W połowie drogi znajdują się tajemnicze ruiny starej papierni. Odradzam tutaj rowery i wózki ze względu na dużą ilość schodów – miejsce najlepiej podziwiać w trakcie pieszego spaceru. Na parkingu znajduje się miejsce odpoczynku dla rowerzystów, gdzie można przypiąć rowery na czas zwiedzania Czartowego Pola.

7. Rezerwat Szumy nad Tanwią

Kolejny must have Roztocza! Wydaje mi się, że to najbardziej „komercyjna” atrakcja tego regionu (duże przygotowane parkingi, zaplecze gastronomiczne), ale nic dziwnego, bo szlak wzduż Tanwi biegnie nad samym brzegiem wartkiej, poprzecinanej uskokami rzeki i koi szumem oraz widokami. Ścieżka jest łatwiejsza niż ta w Czartowym Polu i dostarcza równie dobrych wrażeń. Podobnie jak w przypadku Czartowego Pola – zdecydowanie lepiej eksplorować ten teren pieszo.

8. Kamieniołomy w Józefowie

To kolejna bardzo ciekawa atrakcja tego regionu. Kamieniołomy można podziwiać z wieży widokowej (wstęp bezpłatny), a także z samego wyrobiska. Teren robi duże wrażenie na żywo – zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

9. Górecko Kościelne – kapliczka na wodzie i aleja dębowa

Ta niewielka wieś leżąca między Parkiem Krajobrazowym Puszczy Solskiej a Roztoczańskim Parkiem Narodowym, zaskoczyła nas swoim urokiem. Początkowo sceptycznie nastawieni, pozytywnie się zaskoczyliśmy. To miejsce na niedługi spacer rozpoczynający się tuż obok drewnianego, modrzewiowego kościoła i prowadzącyc w kierunku drewnianych kapliczek i bardzo starych dębów z kryjówkami w pniach aż do kapliczki na wodzie. Górecko Kościelne stanowi też świetny punkt wypadowy na wycieczki rowerowe – niedaleko krzyżuje się wiele szlaków w różnych kierunkach, w tym w stronę Roztoczańskiego Parku Narodowego.

10. Zamość – rynek i fortyfikacje

Czy Zamość to miasto idealne? Trudno to ocenić po krótkim pobycie, jednak na pewno wyjątkowe ze względu na przepiękny rynek z kolorowymi kamienicami i ratuszem oraz zachowane fortyfikacje wokół. My postanowiliśmy zwiedzić centrum na rowerach, co bardzo polecamy! Szczególnie trasa wokół murów miejskich bardzo nam się spodobała – nietuzinkowe widoki, ciekawie zagospodarowany teren zielony. W pobliżu rynku znajduje się też Park Miejski, dobry na odpoczynek po przejażdżce i zwiedzaniu.

Poniżej mapka naszej trasy wokół fortyfikacji.

11. Radruż – cerkiew na liście UNSECO

Już w województwie podkarpackim, dosłownie 300 m od ukraińskiej granicy znajduje się wyjątkowa XVI w. drewniana cerkiew wpisana na listę UNESCO. Warto odwiedzić Radruż by ją obejrzeć z zewnętrz i od środka oraz by bliżej poznać losy tutejszej społeczności, bardzo ciekawie przybliżone przez przewodniczkę. Wejście na teren zespołu cerkiewnego jest płatne i możliwe tylko z przewodnikiem. W okolicach cerkwi znajdują się dwa zabytkowe cmentarze, które można obejrzeć bezpłatnie.

12. Kniazie – ruiny cerkwi

We wsi Kniazie znajdują się ruiny zniszczonej podczas II Wojny Światowej murowanej cerkwi. Ruiny odegrały rolę w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. To niezwykłe, tajemnicze miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia! Wejście na własne ryzyko, ze względu na zły stan ruiny.

13. Horyniec Zdrój

To uzdrowisko słynące z borowin i wód mineralnych. W miasteczku znajdują się sanatoria oraz odnowiony park zdrojowy z klimatyczną, stylizowaną kawiarnią Sanacja.

Gdzie spać na Roztoczu?

We wsi Górniki Nowe znajduje się niewielki domek z duszą – Domek przy Winnicy. Piękne położenie, wystrój i wyposażenie domku i świetni gospodarze sprawili, że doświadczanie Roztocza sprawiło nam jeszcze więcej radości.

Polecam ten domek – jest wyjątkowy! Link do domku na niezawodnym SLOW HOP –> KLIK

Powiązane posty:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *