POZNAŃ – GDZIE NA SPACER? [3]

Po 11 pomysłach na spacer w Poznaniu (zobacz Poznań gdzie na spacer cz.1 oraz Poznań gdzie na spacer cz. 2) oraz kilku trochę dalszych propozycjach m.in. Arboretum Kórnickim, Skansenie Wsi Wielkopolskiej w Dziekanowicach czy Rogalinie, przyszedł czas na kolejne 12 inspiracji na spędzanie wolnego czasu w Poznaniu.

Park Wilsona

Łazarska perełka na spacer – można tu odetchnąć od zgiełku miasta czy Międzynarodowych Targów Poznańskich, które znajdują się zaraz przy parku. Co więcej w Parku Wilsona można przenieść się w tropikalne klimaty, odwiedzając Palmiarnię Poznańską, jedyną w swoim rodzaju oazę ciepła nawet w najgorszą pluchę w Poznaniu.

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Woda dodaje przyjemnego charakteru

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Najpiękniejsza złota polska jesień

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Melanż – każdy widzi go inaczej

 

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Thomas Woodrow WIlson chyba nawdychał się smogu

 

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Park WIlsona obfituje w wiele gatunków roślin – to tutaj na studiach zdawaliśmy biogeografię w sezonie, gdy nie było liści…

 

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Białe ławki dodają lekkości – charakterystyczne dla całego parku

 

Park WIlsona Poznań gdzie na spacer

Idealne miejsce na spacer z dzieckiem lub na randkę

  • Parki w Centrum – trasa zielonym klinem Poznania

Centrum Poznania jest pełne zieleni, co daje doskonałe warunki do zachowania balansu między intensywnym zwiedzaniem a rekreacją i odpoczynkiem. Polecam trasę od Cytadeli, przez Aleje Niepodległości, dalej Park Wieniawskiego, Park Mickiewicza i Karola Marcinkowskiego aż do Parku Dąbrowskiego przy Starym Browarze.  

Kiekrz

Jezioro Kierskie to największe jezioro w Poznaniu i mekka amatorów sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się ścieżka rowerowo-spacerowa, przy której co jakiś czas można przystanąć na plaży lub pomoście. Otoczenie Jeziora Kierskiego cały czas pięknieje – prowadzonych jest sporo inwestycji w infrastrukturę plażową, rowerową i dla dzieci. Z uwagi na szczególny mikroklimat tego terenu, zlokalizowano tutaj Szpital Rehabilitacyjny, dzięki któremu kuracjusze wracają do zdrowia. Spacer nad Jeziorem Kierskim to ciekawa, spokojniejsza alternatywa dla Strzeszynka.

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Kiekrz - jezioro okolice Poznania

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

To dość mało znane miejsce, a zdecydowanie warte odwiedzenia. Ogród Dendrologiczny można potraktować jako ciekawe przedłużenie Parku Sołackiego. Godziny otwarcia są jednak bardzo ograniczone – teren jest otwarty od 9-15. Może stąd ta mniejsza popularność, jednak jeśli akurat w ciągu dnia będziecie w okolicach Sołacza, to polecam zajrzeć do Ogrodu Dendrologicznego.

Park Stare Koryto Warty

Warta wreszcie zaczyna ożywać! Dowodem tego jest Park Starego Koryta Warty i okolice. Jest tu kolorowo, głośno i na pewno nie nudno. Dla dzieciaków jest tu designerski, przemyślany i niesztampowy plac zabaw, z którym przyjemność obcowania czerpią też dorośli. W parku odbywają się różne eventy w specjalnym miejscu z ciekawie zaaranżowanymi ławkami. Widać, że Park Koryto Warty, choć mały, to dopracowany w każdym szczególe!

Wzdłuż brzegu Warty biegnie ścieżka pieszo-rowerowa, która z roku na rok jest coraz dłuższa – Poznań wreszcie zabrał się za nabrzeże! Tuż obok parku coś dla spragnionych imprez, sztuki, warsztatów czy dobrego jedzenia – kultowe już KontenerArt.

Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty
Park Stare Koryto Warty Kontenery

Szlak Browarny

To część szlaku rekreacyjno-turystycznego we wschodnim klinie zieleni w Poznaniu. Warto zainteresować się nie tylko Szlakiem nad Stawem Browarnym, ale także Parkiem Anotniek (ma tu niebawem powstać ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowym i ścieżka przez teren bagienny). Na szlaku Browarnym widoki zmieniają się z każdym zakrętem, a smaku dodaje designerska architektura.

Rusałka

Jezioro Rusałka to świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi – jest tu moc atrakcji dla maluchów i nastolatków, na przykład place zabaw, boiska do siatkówki czy pumptrack. Wokół jeziora wiedzie oznakowana ścieżka dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Przy głównej plaży znajduje się kilka punktów gastronomicznych. Jezioro Rusałka to dobry punkt startowy na całodniową wycieczkę rowerową w kierunku Jeziora Strzeszyńskiego i Kierskiego, gdzie wiedzie malownicza ścieżka rowerowa.

Przy Rusałce znajduje się duży parking – płatny.

Rusałka

Dolina Cybiny

W okolicy Swarzędza-Gortatowo rozpoczyna się ścieżka o nazwie „Dolina Cybiny” wzdłuż rzeki Cybiny. Leży ona na skarpie-tarasie, więc spacer obfituje w widoki na rozlewiska pełne ptactwa i ciekawej roślinności.

Spacer Doliną Cybiny można połączyć z wypoczynkiem nad Jeziorem Swarzędzkim.

Lasek Marceliński

To ostoja zieleni dla mieszkańców Grunwaldu i nie tylko. Na terenie Lasku Marcelińskiego szczególnie odnajdą się właściciele psów, gdyż znajduje się tu kilka dużych wybiegów dla czworonogów. Fani sportów zimowych mają do dyspozycji górę saneczkową, dzieci plac zabaw, a dorośli siłownię na świeżym powietrzu. Przez Lasek Marceliński wiedzie ścieżka edukacyjna z kilkoma przystankami.

Nowe Zoo

Nowe ZOO to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę w Poznaniu. Można tutaj spędzić cały dzień – teren jest naprawdę rozległy, ale pełen atrakcji! Na wizytę najlepiej zaplanować kilka godzin – nasza trasa dookoła ZOO wyniosła 7 km, co pozwoliło nam zaliczyć najciekawsze atrakcje, czyli niedźwiedzie, słoniarnię, tapiry, kapibary, żyrafy i nosorożca. W ZOO nie umrzemy z głodu – dla każdego znajdzie się coś dobrego – i dla tych co na kawę i lody, i dla tych co na obiad. W ZOO można poruszać się darmową kolejką, a do ZOO przyjechać wąskotorówką Maltanką z nad Jeziora Malta.

Parking w ZOO płatny, bilety do ZOO warto zamówić online, żeby ominąć kolejki przy kasie stacjonarnej.

Malta

Jezioro Malta i jej rozległe tereny rekreacyjne to miejsce, w którym absolutnie każdy znajdzie dla siebie zajęcie. To tu mają miejsce wyścigi kajakarzy i wioślarzy. Na równiutkiej jak stół ścieżce ścieżce wokół jeziora można pojeździć na rolkach/ rowerze/ nartowrotkach. Tereny wokół Malty są też idealne dla biegaczy. Nie wspominam już o stoku narciarskim, kolejce górskiej, miasteczku nauki jazdy dla najmłodszych, wypożyczalniach sprzętu wodnego. Dla spragnionych jeszcze większej ilości atrakcji jest też jeden z największych w Polsce aquaparków – Termy Maltańskie. Jakby tego było mało – możesz też poczuć pęd powietrza w kolejce parkowej Maltanka i pojechać do Nowego Zoo! Mało znanym punktem, a wartym odwiedzenia jest Kopiec Wolności – z tego punktu widokowego możesz podziwiać panoramę Poznania i Jeziora Maltańskiego. Szukasz nietuzinkowego miejsca do zabawy dla swojego dziecka? Place zabaw są po obu stronach jeziora. Nasz poznańska Malta to miejsce to wyjątkowo nasycone atrakcjami i zadowoli naprawdę każdego.

Auto możesz zostawić na płatnym parkingu od strony ul. Baraniaka.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *