50 pomysłów na wycieczki w Poznaniu i okolicach

Poznań – co robić w weekend?

Jeśli lubisz czynnie spędzać czas w Poznaniu z dziećmi i nie tylko, ta lista jest dla Ciebie. Przedstawiam 50 pomysłów, co robić na świeżym powietrzu w Poznaniu i okolicach. Wszystkie atrakcje są doskonałe do odwiedzenia z małym dzieckiem w wózku. Więc jeśli zastanawiasz się, gdzie tym razem udać się na spacer w Poznaniu i okolicach lub jeśli szukasz atrakcji na wycieczkę okolicy Poznania, to dobrze się składa – przestudiuj poniższą mapę i wybierz coś dla siebie! Polecam również listę 20 wycieczek na rower w tym wpisie <klik>.

Poznań i okolice – mapa atrakcji

Wycieczki w Poznaniu i okolicach

Poznań oferuje wiele ciekawych miejsc blisko natury – liczne tereny zielone w mieście i na obrzeżach, jeziora, trasy piesze i rowerowe, nietuzinkowe obiekty historyczne i muzea. Wśród 50 pomysłów znajdziecie opcje na dłuższe, całodniowe wycieczki w okolice Poznania lub krótkie wypady do miasta. Jest co zwiedzać!

1. Wielkopolski Park Etnograficzny

Wspaniałe miejsce na sielski spacer i piknik z dziećmi oddalone zaledwie 40 minut drogi samochodem od Poznania. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen, w którym znajdziecie dawne domostwa z XIX-wiecznej Wielkopolski. Drewniane domy z dachami ze strzechy, zagrody i pomieszczenia gospodarcze można oglądać również od środka. Cały teren jest pełen zieleni – wokół domków znajdują się ogródki kwiatowe i sady, a w dalszej części polana i las. Wszystko przy brzegu Jeziora Lednickiego. Więcej zdjęć znajdziecie w osobnym wpisie o Wielkopolskim Parku Krajobrazowym.

Wstęp i parking płatny. Miejsce czynne sezonowo.

2. Ostrów Lednicki

Nieopodal skansenu w Dziekanowicach mieści się Ostrów Lednicki. To wyspa na Jeziorze Lednica, na którą płynie się malutkim stateczkiem-tratwą. Wyspa jest świadectwem historycznym powstawania państwa polskiego. Poza walorami historycznymi są tu także atrakcje przyrodnicze – można tutaj miło spędzić czas na świeżym powietrzu, przechadzając się po wyspie i na brzegu jeziora. Wycieczkę najlepiej połączyć z punktem 1, czyli Wielkopolskim Parkiem Etnograficznym.

Wstęp i parking płatny. Miejsce czynne sezonowo.

3. Wielkopolski Park Narodowy

Niezwykły „kawałek” chronionego przyrodniczo terenu w bliskiej okolicy Poznania. Wielkopolski Park Narodowy to świetne zaplecze dla Poznaniaków do rekreacji – znajdziecie tutaj szlaki piesze, biegowe, rowerowe czy na narty biegowe. Na terenie parku znajduje się plaża nad Jeziorem Jarosławieckim. Nad wodą można także wypocząć nad Jeziorem Góreckim – obowiązuje tutaj zakaz kąpieli.

Wstęp bezpłatny, parking przy informacji turystycznej w Jeziorach.

4. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Ciekawy obiekt nie tylko dla zainteresowanych sprzętem rolniczym! Poza wieloma pawilonami z najróżniejszymi maszynami do pracy w polu, są tu także samoloty (naprawdę niektóre przedziwne!) i miejsce na piknik. Na pewno warto tu zajrzeć, jeśli wybierasz się na wycieczkę w stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Muzeum czynne cały z rok poza niektórymi świętami. Parking bezpłatny.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

5. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fidlera

Kolejne nietuzinkowe miejsce w okolicach Poznania. W pięknej willi na terenie Puszczykowa znajduje się muzeum podróżnika Arkadego Fidlera. Wokół willi roztacza się ogród, którego każdy zakątek kryje w sobie inne skarby z dalekich podróży w tym… replikę żaglowca Kolumba. Świetne miejsce dla małych odkrywców i podróżników ciekawych świata. Na miejscu funkcjonuje mała kawiarnia.

Wstęp płatny. Parking na ulicy bezpłatny.

6. Osowa Góra

Dla fanów transportu kolejowego w okolicy Wielkopolskiego Parku Narodowego szykuje się niezła gratka! Mianowicie można tu zarezerwować przejażdżkę najprawdziwszą drezyną. Drezyna kursuje ze stacji w Mosinie do stacji przy Osowej Górze. Takie atrakcje oferuje Mosińska Kolej Drezynowa – więcej szczegółów o wycieczkach znajdziecie tutaj.

Na samej Osowej Górze znajduje się wieża widokowa z ciekawym panoramicznym widokiem na Jezioro Kociołek i Wielkopolski Park Narodowy.

7. Muzeum Pałac w Rogalinie i Rogaliński Park Krajobrazowy

Moim zdaniem jedno z piękniejszych miejsc na wycieczkę z dzieckiem i nie tylko w okolicy Poznania. Zainteresowanych historią zachęcam do odwiedzenia pałacu-rezydencji Raczyńskiego, jednak na mnie największe wrażenie zawsze robi ogród i park wokół rezydencji, pełen sędziwych dębów (w tym pomniki przyrody Lech, Czech i Rus, które mają około 700 lat!) oraz tereny nad rozlewiskiem Warty. Szczególnie polecam w trakcie złotej polskiej jesieni!

Wstęp do muzeum płatny, park dostępny bez opłat. Parking bezpłatny.

8. Arboretum Kórnickie i Zamek w Kórniku

To kolejny kompleks pałacowo-parkowy blisko Poznania. Arboretum w Kórniku szczególną furorę robi wiosną, kiedy kwitną tutaj okazałe magnolie i różaneczniki. Poza „sezonem” kwiatowym, również jest tu pięknie, a zamek z tajemniczą Białą Damą stanowi nie lada atrakcję. W pobliżu Arboretum i Zamku Jezioro Kórnickie poleca się na spacer nową promenadą wzdłuż brzegu. Więcej zdjęć we wpisie Arboretum Kórnickie.

Wstęp do Arboretum płatny, czynne cały rok. Wstęp do Zamku również płatny, czynny sezonowo. Mały parking przed Zamkiem, płatny.

9. Port Nowy Młyn i spływ rzeką Wełna

Spływ kajakiem to kolejna atrakcja w okolicy Poznania. Polecam Port Nowy Młyn na jednodniowy spływ kajakiem spokojną i bardzo malowniczo położoną rzeką Wełna. Spływ nie jest forsowny, mogą w nim uczestniczyć także dzieci. Na koniec można zamówić ognisko i ciekawie spędzić czas z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Kolejną atrakcją w okolicy jest Muzeum Młynarstwa w pobliskim Jaraczu. Jeśli poszukujesz pomysłu na weekendową wycieczkę w okolicach Poznania, jest to strzał w dziesiątkę!

Na miejscu pyszne wypieki oraz specjał – piwo produkowane na miejscu.

Więcej informacji we wpisie na temat spływu kajakowego.

10. Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Wielki kompleks leśny położony na północny-wschód od Poznania oferuje wiele szlaków turystycznych. Polecam ten teren na przejażdżkę rowerową Cysterskim Szlakiem Rowerowym lub na leniuchowanie nad jeziorami. Na terenie Parku Krajobrazowego nie brak też obiektów historycznych – przez teren parku przebiega Szlak Kościołów Drewnianych.

źródło: http://turystyka.puszcza-zielonka.pl

11.Jezioro Miejskie w Puszczy Zielonce

Nazwa tego Jeziora stoi okoniem do tego, jak wygląda to jezioro. Moim zdaniem to niewielki skarb Puszczy Zielonki. Plaża znajduje się na skarpie wśród wystających korzeni drzew, które dają dużo cienia. Woda jest krystalicznie czysta. Naprawdę można tu odpocząć bez zbędnego zgiełku, który panuje nad innymi jeziorami w okolicy Poznania, np. w Strzeszynku lub nad Rusałką.

Dojazd samochodem nie jest najwygodniejszy – dosyć duży kawałek trzeba przejechać drogą leśną, co uważam za atut, gdyż wiele ludzi może zniechęcić. A w końcu komu zależy na tłumach? Ten kto się wysili i tu dotrze, zasługuje na nagrodę w postaci idealnego chillout nad spokojnym jeziorem.

12. Wieża widokowa – Dziewicza Góra

Jeśli potrzebujesz nabrać nowej perspektywy w wolnym czasie, to dobrym pomysłem będzie wybranie się na wieżę widokową na Dziewiczej Górze. Z wysokiej na 40 metrów wieży obserwacyjnej rozciąga się panoramiczny widok na tereny Puszczy Zielonki. Wejście jest bezpłatne. Spacer i spędzenie czasu na łonie natury w pobliżu Poznania – bezcenne!

13. Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn

Mam wrażenie, że to mało znane i niedocenione miejsce – nigdy nie spotykam tam wielu ludzi, a jest tu naprawdę ciekawie. Jest trasa spacerowa wokół małego jeziora. Na jednym odcinku droga wiedzie przez pomosty nad rozlewiskami. Przy parkingu znajdują się miejsca na grilla i ławki z zadaszeniem – można tu zorganizować piknik. Dla dzieci też się coś znajdzie – jest mały plac zabaw. Więcej informacji w osobnym wpisie.

Wygodny, bezpłatny parking.

14. Góra Morasko – Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

To moje miejsce prawie codziennych spacerów – trasy w rezerwacie przetestowałam w wózkiem, jednak polecam tylko na duże koła, bo trasy są wyboiste i dość strome, jak na taki pojazd. Dla poszukiwaczy kraterów najlepszym sposobem eksplorowania rezerwatu będzie po prostu spacer lub rower. Na terenie rezerwatu są ścieżki edukacyjne i ciekawe widoki na Poznań.

15. Jezioro Strzeszyńskie

Jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Poznaniaków. Strzeszynek tętni życiem na ścieżce wokół jeziora – jest pełen biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Na plażach przy dwóch pomostach odpoczywa i kąpie się mnóstwo ludzi – nic dziwnego, skoro Strzeszynek poza jeziorem obfituje w wiele atrakcji. Można tu wypożyczyć rowery wodne, dobrze zjeść w kilku punktach gastronomicznych, a nawet wybrać się do galerii sztuki czy na koncert. To nie wszystko! Jest tu także miejsce na ognisko, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, a także nowy, duży plac zabaw. Zimową porą można spotkać fanów kąpieli w przeręblu i wygrzać się w saunie nad samym brzegiem jeziora. Bez wątpienia Strzeszynek ma wiele do zaoferowania i tym samym przyciąga tłumy!

Duże parkingi (w sezonie płatne) przy ulicy Koszalińskiej.

16. Jezioro Kierskie

Jezioro Kierskie to największe jezioro w Poznaniu i mekka amatorów sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa. Wzdłuż linii brzegowej ciągnie się ścieżka rowerowo-spacerowa, przy której co jakiś czas można przystanąć na plaży lub pomoście. Otoczenie Jeziora Kierskiego cały czas pięknieje – prowadzonych jest sporo inwestycji w infrastrukturę plażową, rowerową i dla dzieci. Z uwagi na szczególny mikroklimat tego terenu, zlokalizowano tutaj Szpital Rehabilitacyjny, dzięki któremu kuracjusze wracają do zdrowia. Spacer nad Jeziorem Kierskim to ciekawa, spokojniejsza alternatywa dla Strzeszynka.

Brak dedykowanego parkingu – miejsce trzeba upolować.

17. Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka to świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi – jest tu moc atrakcji dla maluchów i nastolatków, na przykład place zabaw, boiska do siatkówki czy pumptrack. Wokół jeziora wiedzie oznakowana ścieżka dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Przy głównej plaży znajduje się kilka punktów gastronomicznych. Jezioro Rusałka to dobry punkt startowy na całodniową wycieczkę rowerową w kierunku Jeziora Strzeszyńskiego i Kierskiego, gdzie wiedzie malownicza ścieżka rowerowa.

Przy Rusałce znajduje się duży parking – płatny.

18. Dolina Cybiny

W okolicy Swarzędza-Gortatowo rozpoczyna się ścieżka o nazwie „Dolina Cybiny” wzdłuż rzeki Cybiny. Leży ona na skarpie-tarasie, więc spacer obfituje w widoki na rozlewiska pełne ptactwa i ciekawej roślinności.

Spacer Doliną Cybiny można połączyć z wypoczynkiem nad Jeziorem Swarzędzkim.

19. Rezerwat Śnieżycowy Jar

To miejsce w sam raz na początek sezonu wycieczkowego. Już nawet w lutym kwitną tu śnieżyce – jedne z najwcześniej kwitnących roślin w naszym klimacie. Tworzą one przepiękne białe dywany w rezerwacie między na północny-zachód od Murowanej Gośliny. Z reguły w czasie zakwitu śnieżyc przez rezerwat przyciąga tłumy zwiedzających, szczególnie, że wejście na teren rezerwatu jest możliwe tylko w weekendy, ze względu na ćwiczenia wojskowe (najlepiej śledzić informacje na ten temat na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.) Nic dziwnego, że zainteresowanie jest ogromne, bo śnieżyce naprawdę robią wrażenie i … są zwiastunem zbliżającej się wiosny!

20. Rezerwat Przyrody Żurawiniec

Szerokie leśne alejki pełne… wózków. Teren idealny dla młodych rodziców na spacery – szerokie, zacienione alejki, sporo ławek, a psy (według regulaminu) na smyczach. Spory skrawek zieleni w sercu Piątkowa to także ostoja dla biegaczy i rowerzystów. Żurawiniec to gratka dla offroadowców na rowerach na naturalnym pumptrucku wśród drzew. W lesie znajduje się także siłownia na powietrzu i plac zabaw.

21. Łęgi Dębińskie

Zasadniczo jest to miejsce poboru wody dla Poznania. Opaskę tych terenów stanowi piękny kawałek zieleni, który jest jednym z klinów zieleni Poznania. Miejsce to ma wyjątkowy charakter, ponieważ rozciąga się wzdłuż Warty. W zasadzie cały czas spaceruje się wzdłuż malowniczych stawów. Oddech łapią tu zarówno mieszkańcy Dębca, Wildy, Starołęki. Od niedawna istnieje komfortowe i bezpieczne przejście między Starołęką a Łęgami Dębińskimi. Przy wejściu na Łęgi można zaopatrzyć się w kawkę w małym kiosku. Na terenie jest też mały plac zabaw i wiele miejsc do wędkowania.

22. Szachty

Tereny zielone powstałe po wyrobiskach gliny na terenie byłej cegielni Świerczewo. Cały czas w trakcie adaptacji na piękny park na Świerczewie – kawałek po kawałku odnawiany z dzikiego stanu, na „cywilizowany” park. Niedawno do użytku została oddana wieża widokowa, która została sfinansowana z budżetu obywatelskiego. Teren o wielkim potencjale przyrodniczym i krajobrazowym w bardzo nieoczywistym miejscu. Na terenie Szacht znajdują się dobre oznaczenia poszczególnych atrakcji – punktów widokowych, czy zabytkowych budynków poprzemysłowych. Jak narazie kawę i ciastko trzeba zagwarantować sobie we własnym zakresie, ale kto wie, czy niebawem nie powstanie tu jakieś zaplecze gastronomiczne. Miejsce warte odwiedzenia szczególnie, jeśli ktoś szuka miejsca alternatywnego względem najpopularniejszych parków w Poznaniu.

23. Park Rataje

Najnowszy i najdłużej wyczekiwany projekt na poznańskich Ratajach – park scalający wiele osiedli na Nowym Mieście. Cały czas jest w budowie, oddawany etap po etapie. Niewiele mieliśmy okazję zobaczyć, ale to co zastaliśmy napawa optymizmem i sugeruje, że warto będzie tu zaglądać.

24. Park Sołacki

To jeden z najbardziej urokliwych parków w Poznaniu, a to za sprawą Stawów Sołackich, cienistych alejek, pełnych ławek i zróżnicowanej roślinności. Poza spacerami można spędzić tu czas na wiele sposobów: na rolkach, na rowerze czy na placu zabaw z dziećmi. Nie brakuje też słonecznych polanek idealnych na piknik. W pobliżu Parku Sołackiego znajduje się kilka miejsc z lodami (ul. Kościelna), restauracji i kawiarni np. Petit Paris. Park Sołacki to miejsce znane i popularne, jednak nie bez powodu – moim zdaniem to jeden z najprzyjemniejszych parków w Poznaniu.

25. Park Cytadela

Cytadela to największy park w Poznaniu, dzieli się na różnorodne strefy i zakątki. Każdy może znaleźć swój ulubiony rewir. Na terenie parku działają dwa lokale z jedzeniem (Umberto i Tarasy Cytadeli), można też spotkać Bike Caffe i budki z watą cukrową. Mimo że park jest całkiem spory, niestety jest też dosyć tłoczny. Miejsce idealne na spacer z dzieckiem, rolki, przejażdżkę rowerem, piknik. Na terenie parku znajduje się także Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia oraz charakterystyczna rzeźba „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz. Interesującym punktem jest także stary amfiteatr we wschodniej części, który czeka jeszcze na swoje lepsze czasy, czyli odnowienie. Na Cytadeli odbywa się także szereg imprez plenerowych np. Dzień Ułana z pokazami konnymi albo Zawody Latających Psów. Bez wątpienia Cytadela to park zróżnicowany, pełen ciekawych atrakcji na spędzenie wolnego czasu na powietrzu w Poznaniu.

26. Lasek Marceliński

To ostoja zieleni dla mieszkańców Grunwaldu i nie tylko. Na terenie Lasku Marcelińskiego szczególnie odnajdą się właściciele psów, gdyż znajduje się tu kilka dużych wybiegów dla czworonogów. Fani sportów zimowych mają do dyspozycji górę saneczkową, dzieci plac zabaw, a dorośli siłownię na świeżym powietrzu. Przez Lasek Marceliński wiedzie ścieżka edukacyjna z kilkoma przystankami.

27. Ogród Botaniczny UAM

Perełka w Poznaniu! Prawdziwa gratka dla fanów roślin, również tych nietypowych! Co kilkaset metrów można znaleźć się w zupełnie innym ekosystemie np.:

 • alpinarium
 • obszarze drzew i krzewów kraju amurskiego
 • obszarze drzew i krzewów obszaru himalajskiego
 • obszarze  drzew i krzewów turkiestańskich
 • obszarze  drzew i krzewów Ameryki Północnej – Wielkich Jezior i obszaru pacyficznego
 • zwykłej polskiej łące (ale jakiej pięknej!)
 • ogrodzie japońskim
 • Prowansji pełnej lawendy
 • bez obaw – są też drzewa i krzewy krajowe!

Na terenie parku nie ma placu zabaw, ale za to znajdują się tutaj romantyczne zakątki idealne na randkę!

Na terenie parku działa mała, całoroczna kawiarnia – w sam raz na kawę i deser w pięknych okolicznościach przyrody. Ważnym atutem Ogrodu Botanicznego jest to, że nie jest tak zatłoczony, jak Cytadela!

Wstęp do Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny, park jest otwarty w określonych godzinach w zależności od miesiąca. Jeśli zastanawiasz się co robić w Poznaniu, zdecydowanie polecam Ogród Botaniczny, jako fajne miejsce na spacer i spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu!

28. Park Szelągowski

Tereny nad Wartą w Poznaniu wreszcie ożyły! Warto zwrócić uwagę na odcinek Wartostrady wzdłuż ulicy Szelągowskiej. Spacer można rozpocząć od przyjemnej kawki i gofra w kawiarni tuż obok plaży nad rzeką. Dalej wzdłuż rzeki wiedzie ścieżka pieszo-rowerowa idealna na małą przechadzkę. Park Szelągowski to kolejna ciekawa propozycja na to, jak można ciekawie spędzić czas w Poznaniu!

29. Nowe ZOO – Ogród Zoologiczny

Nowe ZOO to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę w Poznaniu. Można tutaj spędzić cały dzień – teren jest naprawdę rozległy, ale pełen atrakcji! Na wizytę najlepiej zaplanować kilka godzin – nasza trasa dookoła ZOO wyniosła 7 km, co pozwoliło nam zaliczyć najciekawsze atrakcje, czyli niedźwiedzie, słoniarnię, tapiry, kapibary, żyrafy i nosorożca. W ZOO nie umrzemy z głodu – dla każdego znajdzie się coś dobrego – i dla tych co na kawę i lody, i dla tych co na obiad. W ZOO można poruszać się darmową kolejką, a do ZOO przyjechać wąskotorówką Maltanką z nad Jeziora Malta.

Parking w ZOO płatny, bilety do ZOO warto zamówić online, żeby ominąć kolejki przy kasie stacjonarnej.

30. Jezioro Malta

Jezioro Malta i jej rozległe tereny rekreacyjne to miejsce, w którym absolutnie każdy znajdzie dla siebie zajęcie. To tu mają miejsce wyścigi kajakarzy i wioślarzy. Na równiutkiej jak stół ścieżce ścieżce wokół jeziora można pojeździć na rolkach/ rowerze/ nartowrotkach. Tereny wokół Malty są też idealne dla biegaczy. Nie wspominam już o stoku narciarskim, kolejce górskiej, miasteczku nauki jazdy dla najmłodszych, wypożyczalniach sprzętu wodnego. Dla spragnionych jeszcze większej ilości atrakcji jest też jeden z największych w Polsce aquaparków – Termy Maltańskie. Jakby tego było mało – możesz też poczuć pęd powietrza w kolejce parkowej Maltanka i pojechać do Nowego Zoo! Mało znanym punktem, a wartym odwiedzenia jest Kopiec Wolności – z tego punktu widokowego możesz podziwiać panoramę Poznania i Jeziora Maltańskiego. Szukasz nietuzinkowego miejsca do zabawy dla swojego dziecka? Place zabaw są po obu stronach jeziora. Nasz poznańska Malta to miejsce to wyjątkowo nasycone atrakcjami i zadowoli naprawdę każdego.

Auto możesz zostawić na płatnym parkingu od strony ul. Baraniaka.

31. Jezioro Swarzędzkie

To ciekawy punkt rekreacyjny, który warto połączyć ze spacerem wzdłuż Doliny Cybiny. Nad jeziorem na odwiedzających czeka sporo atrakcji – szlaki spacerowe, rowerowe, place zabaw, plaża i punkty gastronomiczne.

32. Palmiarnia Poznańska

To najgorętsze miejsce Poznania przez cały rok! To w Palmiarni Poznańskiej można wygrzać wśród zachwycającej zieleni swoje zmarznięte kości po długiej zimie. Palmiarnia to miejsce nietuzinkowe na mapie Poznania – podzielona na strefy klimatyczne, prezentuje mnogość gatunków egzotycznych roślin, a także – w mniejszym zakresie – drobnych zwierząt. Przechadzając się między salami, czuć zmiany klimatu – raz chłodniej, raz bardziej wilgotno – w zależności od warunków klimatycznych dla danego ekosystemu. W Palmiarni funkcjonuje kawiarnia, również pełna zieleni. To miejsce to świetna atrakcja w Poznaniu niezależnie od wieku i pogody!

Wstęp płatny. Dedykowanego parkingu brak.

33. Park Wilsona

Łazarska perełka na spacer – można tu odetchnąć od zgiełku miasta czy Międzynarodowych Targów Poznańskich, które znajdują się zaraz przy parku. Co więcej w Parku Wilsona można przenieść się w tropikalne klimaty, odwiedzając Palmiarnię Poznańską, jedyną w swoim rodzaju oazę ciepła nawet w najgorszą pluchę w Poznaniu.

34. Skansen Pszczelarstwa

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa to miejsce niewielkie, a okazuje się, że to jedna z największych w kraju ekspozycja bartnictwa i pszczelarstwa. W ogrodzie przy muzeum zgromadzono ponad 250 unikatowych uli. W dalszej części znajduje się miejsce na ognisko i ogród roślin miododajnych. W muzeum można zapoznać się z wystawą poświęconą dziko żyjącym owadom. Miejsce bardzo ciekawe i atrakcyjne również dla dzieci – nietuzinkowa atrakcja bardzo blisko Poznania.

Wstęp płatny, bezpłatny parking przy obiekcie.

35. Jezioro Lusowskie

W niedalekiej odległości na zachód od Poznania znajduje się Jezioro Lusowskie. Mamy tu do dyspozycji dwie plaże – trawiastą oraz piaszczystą. Do dyspozycji odwiedzających są boiska do siatkówki plażowej, koszykówki, piłki nożnej, stoły do ping-ponga a także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Po wysiłku można tu także coś zjeść. Dla najmłodszych jest plac zabaw. Teren jest zadbany i mniej zatłoczony niż najpopularniejsze jeziora w Poznaniu. Polecam miejsce na posiłek Lemoniada & Grill.

36. Tramwaj Wodny na Warcie

Poznań można podziwiać także z perspektywy rzeki – w końcu Rzeka Warta Poznania. W sezonie letnim po Warcie kursują tramwaje wodne i statki wycieczkowe. Najbardziej aktualne informacje o godzinach rejsów i cenach znajdują się na stronie przewoźnika . W obecnym sezonie (2019) ze względu na bardzo niski stopień wody w Warcie rejsy mają pewne ograniczenia – wyłączane są niektóre przystanki. Mimo to jest to ciekawy pomysł na miłe spędzenie czasu z dziećmi i nie tylko w weekend w Poznaniu!

37. Parowozownia w Wolsztynie i przejazd pociągiem retro

Kolejne wyjątkowe, pełne pasji miejsce na mapie Wielkopolski, w niedużej odległości od Poznania – w sam raz na jednodniową wycieczkę. Parowozownia to ciągle działający obiekt z autentycznie działającymi lokomotywami, a nie muzeum czy skansen. To tutaj wiersz „Lokomotywa” ożywa – „buch – jak gorąco, uch – jak gorąco!”. Parowozownia w Wolsztynie to ostatnia na świecie czynnie działająca parowozownia, która obsługuje pasażerów na trasie do Leszna i do Poznania. Jeśli chcecie na żywo przekonać się, jak kiedyś wyglądał transport kolejowy i przenieść się w inne czasy, to jest to miejsce dla Was.

Ulotka Parowozowni do pobrania.

38. Nadwarciański Park Krajobrazowy

Teren pełen ptactwa i dziewiczej przyrody na terenach doliny Warty. To pomysł dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Dla turystów przygotowano czerwony szlak pieszy, Nadwarciański Szlak Rowerowy, a także kilka ścieżek dydaktycznych. Dla osób zwiedzających Park drogą lądową może przydać się wskazówka o konieczności zabrania kaloszy ze względu na podmokłe i bagienne tereny, choć w ostatnich latach suszy chyba niekoniecznie ma zastosowanie. Park można również zwiedzać z kajaku – prowadzi tu szlak Wielka Pętka Wielkopolski.

Więcej informacji o okolicy w osobnym wpisie.

źródło: http://www.zpkww.pl , fot. Katarzyna Sierpowska
Nadwarciański Park Krajobrazowy
Wydmy śródlądowe w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym

39. Zamek w Gołuchowie

Około 100 km od Poznania znajduje się XVI wieczny zamek wzorowany na renesansowych rezydencjach francuskich, w niektórych źródłach pokuszono się nawet o porównanie go do zamków nad Loarą. Wokół zamku rozciąga się wielki park, a właściwie arboretum gromadzące wiele gatunków ciekawych roślin. Atrakcją dla najmłodszych na pewno będzie Pokazowa Zagroda Zwierząt. W Zamku w Gołuchowie i przyległym parku można spędzić cały dzień na świeżym powietrzu z dala od zgiełku Poznania. To dobry pomył na całodzienną wycieczkę w weekend w okolicach Poznania!

40. Sierakowski Park Krajobrazowy

Pełen jezior, pagórków teren, poprzecinany biegiem rzeki Warty to świetne miejsce do rekreacji w niedalekiej odległości od Poznania. Liczne szlaki piesze, wodne, rowerowe czy konne nikogo nie pozostawią obojętnym. Dla osób chcących po prostu poplażować również są opcje – szczególnie polecam Jezioro Chrzypskie.

41. Kąpielisko Akwen Tropicana

Kąpielisko Akwen Tropicana w Owińskach to propozycja na rodzinne spędzenie czasu w letni dzień. Atrakcje znajdą tu przede wszystkim amatorzy sportów wodnych, ale na lądzie również sporo się dzieje. Jest bardzo duża plaża, boisko do siatkówki, plac zabaw czy punkty gastronomiczne. To świetne miejsce niedaleko Poznania dla szukających alternatywy dla Strzeszynka czy Rusałki.

Kąpielisko czynne sezonowo, wstęp płatny, dostępny parking.

źródło: http://akwenczerwonak.pl
źródło: http://akwenczerwonak.pl

42. Traperska Osada

Na skraju Rezerwatu Puszczy Zielonki mieści się Traperska Osada – pełna zwierząt i pasji do natury. Traperska Osada to miejsce przyjazne dzieciom, które mogą obcować ze zwierzętami w mini zoo. W Traperskiej Osadzie mieszka także stado psów rasy Syberian Husky. To dzięki nim możliwa jest przejażdżka psim zaprzęgiem! Na terenie obiektu są też miejsca do biesiadowania. To kolejny pomysł na weekendowy wypad w okolicach Poznania!

43. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na stałe zagościł w programach wycieczek polskich szkół. Nic dziwnego! Ze względu na unikatową wartość historyczną, rezerwat został uznany za Pomnik Historii. Rezerwat zajmuje rozległy obszar około 38 ha, na którym przenieść się w najdawniejsze czasy epoki kamienia i odkrywać ślady osadnictwa.

Niecałe 100 km od Poznania mamy historyczną perełkę – jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. To idealny pretekst, żeby ruszyć w tamtym kierunku i spędzić czas na łonie natury – łącząc edukację i wypoczynek.

Mapa do pobrania.

Wstęp i parking płatny.

44. Gniezno

To miasto naszpikowane historią! W końcu to pierwsza stolica Polski. Fakt ten ma odzwierciedlenie w licznych zabytkach. Aby chłonąć ducha historii, warto się tu wybrać choć na jeden dzień. Najbardziej znanym zabytkiem Gniezna jest Katedra Gnieźnieńska, w której znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

45. Czmoniec

W okolicach Czmońca pa południowy-wschód od Mosiny znajduje się piękne miejsce na spacer w dolinie Warty. Na Bobrowym Szlaku, bo tak nazywa się ta ścieżka, jest kilka atrakcji. Poza sielskim krajobrazem znajduje się tutaj wieża widokowa na charakterystyczną bagienną rośliność oraz punkt widokowy na Wartę. Po drodze miniemy także budowle bobrów. Polecam to miejsce na spokojny, niedzielny spacer.

46. Chodzież – Fabryka Porcelany

Około 80 km na północ od Poznania czeka nas kolejne miejsce pełne atrakcji. To niewielkie miasto oferuje dla odwiedzających całkiem sporo. Można tu zwiedzić Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” kultywujące dawne tradycje wyrobu porcelany i jednocześnie wyznaczające trendy nowoczesnego wzornictwa. Zwiedzający mogą prześledzić proces powstawania wyrobów z porcelany i przyjrzeć się precyzyjnej, ręcznej robocie! Poza tym w Chodzieży warto przespacerować się drogą wokół malowniczego Jeziora Chodzieskiego. W Chodzieży w sezonie zimowym można także pojeździć na nartach – to ciekawa opcja, na krótki wypad z Poznania na narty!

47. Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach

To skansen, w którym możemy poczuć się jak giganci! W parku znajduje się bowiem szereg miniatur głównie budowli historycznego Szlaku Piastowskiego w skali 1:20. Jednak nie tylko! Znajdziemy tam także inne obiekty np. iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich. W skansenie odbywają się żywe lekcje historii i różne eventy dla dzieci. To kolejny ciekawy pomysł na spędzenie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu w okolicach Poznania!

źródło: http://www.miniatury.pobiedziska.pl

48. Park Orientacji Przestrzennej

To kolejna nietypowa i unikatowa w skali Europy propozycja na weekendowy wypoczynek z dziećmi w okolicach Poznania. Park Orientacji Przestrzennej to przestrzeń udostępniona zwiedzającym przez Specjalny Ośrodek Szkolny-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. To wyjątkowe połączenie parku krajobrazowego z ogrodem barokowym, które dzięki rozwiązaniom architektonicznym służy do rehabilitacji osób niewidomych i nauki orientacji przestrzennej. Napotkamy tu różne dźwięki, nietypowe nawierzchnie i przyrządy dydaktyczne, które będę stymulowały zmysły. Miejsce pełni też funkcję integracyjną. Park Orientacji Przestrzennej w 2013 roku zwyciężył w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. Zdecydowanie warto!

49. Park Stare Koryto Warty i Wartostrada

Warta wreszcie zaczyna ożywać! Dowodem tego jest Park Starego Koryta Warty i okolice. Jest tu kolorowo, głośno i na pewno nie nudno. Dla dzieciaków jest tu designerski, przemyślany i niesztampowy plac zabaw, z którym przyjemność obcowania czerpią też dorośli. W parku odbywają się różne eventy w specjalnym miejscu z ciekawie zaaranżowanymi ławkami. Widać, że Park Koryto Warty, choć mały, to dopracowany w każdym szczególe!

Wzdłuż brzegu Warty biegnie ścieżka pieszo-rowerowa, która z roku na rok jest coraz dłuższa – Poznań wreszcie zabrał się za nabrzeże! Tuż obok parku coś dla spragnionych imprez, sztuki, warsztatów czy dobrego jedzenia – kultowe już KontenerArt.

50. Szlak nad Stawem Browarnym i Park Antoninek

To część szlaku rekreacyjno-turystycznego we wschodnim klinie zieleni w Poznaniu. Warto zainteresować się nie tylko Szlakiem nad Stawem Browarnym, ale także Parkiem Anotniek (ma tu niebawem powstać ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowym i ścieżka przez teren bagienny). Na szlaku Browarnym widoki zmieniają się z każdym zakrętem, a smaku dodaje designerska architektura.

A gdy zastanawiasz się, gdzie dobrze zjeść w Poznaniu i to z dzieckiem, to polecam ebook autorstwa dwóch poznańskich blogerek nietakrozowo.pl oraz kuchniapoznan.pl. Dziewczyny wykonały kawał ciężkiej, ale za to jak dobrej pracy – POLECAM! Ebook można pobrać tutaj.

Natomiast po więcej pomysłów na mikrowyprawy zapraszam na stronę Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej https://bit.ly/100pomysłow_na_lato

Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi!

Zachęcam do dodawania w komentarzach własnych propozycji na wycieczki w Poznaniu i okolicach!

Powiązane posty:34 odpowiedzi na “50 pomysłów na wycieczki w Poznaniu i okolicach”

 1. WieslawK pisze:

  Witam,,

  50 atrakcji w Poznaniu i okolicy pokazuje, ze autor (autorka) porusza się tylko po Poznaniu, okolica jest nie znana (Poznań też nie jest znany po za przewodnikami turystycznymi i miejskimi ścieżkami rowerowymi).
  Podane przykłady z Poznania ok na 30%,
  po za Poznaniem to tylko miejsca z przewodników turystycznych, żenada (0 %).

 2. Iza pisze:

  Bardzo dziękuję za ten wpis. Widać, że autor włożył w niego ogrom pracy i serca. Super, że są to miejsca, do których można pojechać praktycznie o każdej porze roku i bez specjalnego przygotowania. Moim zdaniem atrakcje zostały wybrane idealnie i rozbudzają apetyt na więcej. Czekam zatem z niecierpliwością na kolejne artykuły. Pozdrawiam ciepło 🙂

 3. Kasia pisze:

  Byliśmy ostatnio w Poznaniu. Piękne miasto! Na pewno jeszcze wrócimy. Nocowaliśmy w samym centrum w Hotelu Włoskim! Polecam, wszędzie blisko! Pozdrawiam

 4. Zbyszek Ol. pisze:

  Gratuluję przewodnika P.T. Autorom. Bardzo pomocny w wyborze krótkich wypadów w okolice Poznania. Szukałem takiego „podpowiadacza”.
  P.S.
  Może Wiesław K. coś sam napiszę. Niecierpliwie czekam 😉

 5. Lola pisze:

  Pieknie przygotowany materiały, dziękuję

 6. Karolina pisze:

  Świetne zestawienie atrakcji dla osób w każdym wieku i na każdą porę roku. Inspiracje na wiele weekendów.

 7. Aga pisze:

  Może dopisać Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie? Trochę z boku od głównej drogi a tymczasem tam powstawał Pan Tadeusz. Przed zjazdem do miejscowości jest punkt widokowy, warto tam się zatrzymać i podziwiać widoki

 8. Olga pisze:

  Witam! Mimo, że większość z tych miejsc miałam przyjemność odwiedzić to znalazłam kilka perełek, które stanowią dla mnie inspirację i na pewno zajrzę w odpowiedniej porze roku do nich. Idąc wzorem Agi jakby każdy dopisał w komentarzu miejsca warte zobaczenia to artykuł stałby się jeszcze bardziej wartościowy. Mi nasuwają się dwa miejsca (raczej na romantyczny spacer niż nastawione na atrakcje dla dzieci) to pałac w Wąsowie i pałac w Kobylnikach. Oba działają jako hotel i można wypić kawę lub zjeść obiad w wystylizowanych restauracjach. Oba otoczone są też teren zielonym idealnym na niedzielny spacer. Miejsce idealne na randkę.

 9. Tomek pisze:

  Super zestawienie. Mała uwaga. W Czmońcu jest Bobrowy Szlak, nie Szlak Bobrów.

 10. Marek pisze:

  Bardzo ciekawy przewodnik. W niektórych miejscach już byłem, ale widzę, że pora odkrywać kolejne 🙂

 11. Ilonka pisze:

  Witam serdecznie
  Bardzo dziękuję za przepiękne informacje…jestem zaintrygowana i napewno wybiorę się w niektóre miejsca opisane w prezentacji
  Pozdrawiam i proszę o więcej 🙂

 12. Mati pisze:

  Jezioro miejskie w puszczy zielonce czyli popularny okoniec (tak nazywane jest wśród mieszkańców)
  Można tam dojechać nie zjeżdżając z asfaltu ani razu:)

 13. Relacje pisze:

  Super sprawa warte polecenia podoba mi się że ktoś miał ochotę pokazać innym te piękne miejsca swoimi oczami.wielki szacun .a ja polecam okolice Trzebawia jest tam Deli park a kawałek dalej mini zoo z alpaki.

 14. BibiR pisze:

  Super podsumowanie i piękne zdjęcia 🙂

 15. MP3 pisze:

  Proszę się nie przejmować komentarzami typu WieskławK – nigdy nie zrozumiem co przyświeca takim komentarzom. Przewodnik świetny, od kilku godzin poszukiwałem różnorodnych propozycji spędzenia czasu w okolicach Poznania i dopiero tutaj znalazłem to czego oczekiwałem. Gratuluję. Na pewno kosztowało to masę pracy ale było warto 🙂 od siebie mogę dodać jako propozycję Pałac w Obrzycku zwany również Zamkiem, spędzałem tam kolonie i poznałem swoją ukochaną 🙂

 16. Hmmm, no Bidkupin jest zasadniczo blisko 100 kilometrów od Poznania, w innym województwie. Więc chyba nie jest to okolica Poznania?

 17. Aurelia pisze:

  świetna lista! Pomogła mi odkryć parę ciekawych miejsc w okolicy Poznania. Wszystkich pozycji jeszcze nie zaliczyłam, ale być może uda mi się dokonać tego w ciągu najbliższych kilku lat. 🙂

 18. EWW pisze:

  Polecam Jezioro Miejskie i plażę Floryda. Bardzo urokliwe miejsce. W zestawieniu zabrakło mi jeziora i plaży nad Strzeszynkiem oraz Jezioro przy Kórniku, gdzie można udać się na wycieczkę statkiem. Są restauracje. Wiele atrakcji na plaży. Boiska, place zabaw, w sezonie opieka 2 ratowników do 20. Wake Park – „deska wodna na wyciągu”. Scena koncertowa. Budki z lodami. Wypożyczalnia sprzętów wodnych i leżaków. Jest też pole namiotowe i domki na wynajem. Miejsce musi być znane, bo sporo tam turystów mówiących po niemiecku. Co więcej nie opodal jest ścieżka zdrowia – trasa spacerowa przez pobliski las + punkty ćwiczeń.

  Lasek Piątkowski, to więcej niż rezerwat Żurawiniec. Co prawda są tam tłumy. Ale jest to miejsce godne polecenia ze względu na zapach. Wystarczy wejść do lasu przez bramę utworzona z drzew i krzewów, żeby poczuć piękny zapach igliwia. Człowiek przenosi się w inny świat. Krok do tyłu jesteś w Poznaniu. Słyszysz warkot samochodów. Market, bloki, miasto. Krok na przód i jesteś daleko od Poznania. Warto przespacerować się leśną ścieżką, można dojść do Kampusu Morasko. Gdzie po dwóch stronach drogi są dwa stawy. Kaczki, łabędzie, żaby, jaszczurki, łyski. Tylko nie rzucajcie im chleba i nie wypuszczajcie psów w obrożach przeciw pchłom i kleszczom do wody. Toksyny w obroży są silnie trujące dla środowiska wodnego.

  Można by tu dodać Deli Park w Rosnówko-Trzebaw. Dmuchańce, Zjeżdżalnie, place zabaw, figury prehistorycznych zwierząt i gigantyczne owady, mini zoo, Flintonowie, miniatury architektury, spacer wśród drzew, labirynt – krokodyl, pole dyniowe, funtanna, pole lawendy. Na pewno nie wymieniłam wszystkiego.

 19. EWW pisze:

  miało być Flinstonowie a dalej fontanna

 20. EWW pisze:

  Swoją drogą na Malcie też jest ogólno dostępny bezpłatny spacer w koronach drzew. Są też płatne atrakcje jak dwa parki wyczynowe z linami, kładkami zawieszonymi między drzewami, wysokość wysokość.

  Kolejne atrakcje to Forty Poznańskie.
  W centrum miasta przy ul. Kościelnej a Wawrzyńca jest też Schron Pasjonatów Podziemi. Warto zajrzeć. Jeszcze nie byłam, ale zdjęcia są bardzo zachęcające.

  Piątkowo polecam wszystkim rodzinom. Przy każdym bloku plac zabaw. Na Batorego każdy plac zabaw jest inny. Nigdy nie myślałam, że to może być atrakcja ale jednak kiedy przeprowadzałam się z rodzinnego domu do centrum miasta, gdzie na prawdę trudno o zieloną przestrzeń i jedynym placem zabaw w moim zasięgu była Arena albo Park Wilsona. To naprawdę zaczęłam doceniać. Z każdego okna na starej części osiedla Batorego jest widoczny co najmniej jeden plac zabaw. Place są całkiem duże, zadbane, ogrodzone i urozmaicone. A tereny zielone na Batorego są tak dobrane, że cieszą oko przez cały rok. Nawet jesienią i zimą.

 21. EWW pisze:

  Park Tysiąclecia od ul. Warszawskiej

  Oprócz placu zabaw z rodzinną huśtawką i terenów zielonych w sam raz na piknik jest tu mini miasteczko ruchu drogowego. Mini znaki, światła, udawany przejazd kolejowy, rondo. Jedne dzieci bawią się na rowerach i hulajnogach w samochody inne są policjantami pilnującymi porządku. Oczywiście są też piesi, bywają piraci drogowi. Wszystko wg dziecięcej wyobraźni.

 22. Ewa pisze:

  Bardzo ciekawie opracowany i dopracowany artykuł.

 23. Agnieszka pisze:

  Bardzo ciekawy wpis,ja o połowie atrakcji nie wiedziałam.Dziekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *