Dolina Baryczy – co warto zobaczyć
Gdzie jest Dolina Baryczy?
Po krótkiej wyprawie do Rzeczpospolitej Ptasiej, przyszedł czas by odwiedzić królestwo Karpia, czyli Dolinę Baryczy i Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Kraina ta leży w północnej części województwa dolnośląskiego – około godzinę jazdy samochodem z Wrocławia i dwie godziny z Poznania.
Ciekawostką jest, że Dolina Baryczy rozwinęła aplikację, która jest wirtualnym przewodnikiem po regionie. Szczególnie spodobał mi się pomysł automatycznego otrzymywania punktów za zbliżanie się do atrakcji. Punkty te można wymieniać na rabaty. Aplikację można pobrać tutaj.
Atrakcje w Dolinie Baryczy
Dolina Baryczy to raj do uprawiania aktywnie turystyki – pieszej, rowerowej czy kajakowej. Przy okazji jazdy na rowerze można odwiedzić kilka atrakcji: z poniższej listy lub tych wyszczególnionych w sekcji atrakcji dla dzieci.
Centrum edukacyjno-turystyczne Naturum w Rudzie Sułkowskiej – to kompleks hotelowo-gastronomiczno-edukacyjny. Warto zapuścić się w najdalszą część kompleksu, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat tutejszej hodowli karpii w mini rybackim skansenie i muzeum.
Wieża widokowa Ptaków Niebieskich w Grabownicy – przy kompleksie stawów na wschód od Milicza znajduje się ciekawa wieża widokowa. Szlak do niej jest dobrze oznakowany. Z wieży można obserwować wielkie stada ptaków na wodzie zwłaszcza wczesnym rankiem lub wieczorem.
Zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie – bardzo ciekawa ruina z zachowaną fasadą zamku.Przed zamkiem znajduje się baszta na którą można wejść i podziwiać widoki na najbliższą okolicę. Wstęp jest płatny.
W Dolinie Baryczy popularne są także spływy kajokowe, choć (lub może właśnie dlatego) Barycz jest podobno najbardziej leniwą rzeką w Polsce – faktycznie miejscami wygląda na staw niż rzekę.
Dolina Baryczy rowerem
Dolina Baryczy to rewelacyjny obszar do jazdy na rowerze w gronie rodzinnym bez większych ambicji, jeśli chodzi o osiągi. Szlaki tutaj są super przygotowane i przebiegają przez ciekawe przyrodniczo tereny – wzdłuż rzeki Barycz, między stawami czy przez lasy. Najciekawsza ścieżka dla nas to ta, gdzie śladami dawnej linii kolejki wąskotorowej biegnie dzisiaj droga rowerowa imienia Ryszarda Szurkowskiego. Nie dość, że jest płaska i o dobrej nawierzchni, przebiega przez piękne tereny, to jeszcze wzdłuż trasy pozostawiono atrybuty kolejowe – znaki, szlabany, charakterystyczne słupki. Po drodze są też oczywiście stacje rowerowo-kolejowe, na których można odpocząć. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bardzo ciekawie zaaranżowana stacja w Miliczu: Milicz Zamek. Cała trasa ma 23 km i wiedzie z Sułowa Milickiego do Grabownicy przez Milicz.
Dolina Baryczy atrakcje dla dzieci
Jeśli atrakcje przyrodniczo-rowerowe to za mało dla Waszych pociech, Dolina Baryczy ma kilka dodatkowych smaczków do zaoferowania dla dzieciaków.
Warto zajrzeć do niedalekich Krośnic, gdzie można wybrać się na przejażdżkę unikatową kolejką parkową. Kolejka jeździ w weekendy – warto śledzić rozkład jazdy i jaki typ lokomotywy jeździ danego dnia – nam udało się trafić na wyjątkową lokomotywę parową. Trasa wiedzie 3km trasą w kształcie ósemki przez lesisty park i po drodze zatrzymuje się na kilku stacjach. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Kolejną atrakcją dla dzieci jest Kreatywny Ośrodek Multifunkcyjny – KOM w Miliczu. Do niedawna w tym miejscu funkcjonowała fabryka bombek, a teraz obiekt mieści w sobie szkołę, muzeum bombek, kawiarnię i fishtruck. W ofercie znajduje się także wiele warsztatów dla dzieci. Mieliśmy okazję spróbować dań z fishtrucka – kanapki z karpiem i konfiturą z czerwonej cebuli były pyszne. Po posiłku mimo środka lata, zdecydowaliśmy się obejrzeć bombki – w niewielkim muzeum znajduje się naprawdę ciekawa kolekcja najróżniejszych kształtów i kolorów bombek, posegregowanych tematycznie lub kolorystycznie.
Dolina Baryczy – nocleg
Ze względu na krótki pobyt, zależało nam na dobraniu idealnego miejsca wypadowego bez konieczności tracenia czasu na dojazdy. Wybraliśmy Ceglany Dom we wsi Koruszka pod Miliczem. To był strzał w dziesiątkę ze względu na doskonałą lokalizację przy samym szlaku rowerowym! Centralne położenie pozwoliło na łatwe zwiedzanie wschodniej i zachodniej części Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Dodatkowym atutem była bardzo zadbana zielona przestrzeń wokół domu oraz stadko alpak. Polecamy to miejsce!
Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Świetny artykuł. Koniecznie będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby przejrzeć nowe artykuły.