17 pomysłów na zimowe atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu z dziećmi, gdy za oknem ciemno, mróz i śnieg? Proponuję listę pomysłów atrakcji dla dzieci w Poznaniu, byś więcej nie musiał stawać przed dylematem: co robić z dzieckiem w Poznaniu?

1. Psie zaprzęgi – Traperska Osada w Bolechówku

Przejażdżka psim zaprzęgiem to świetny i nietuzinkowy sposób na spędzenie czasu blisko natury! Z Traperskiej Osady można wybrać się na kilkukilometrowa przejażdżkę w Puszczy Zielonka – czas przejażdżki to około pół godziny. W zależności od ilości śniegu psy husky ciągną albo sanie, albo wózek na kółkach. Atrakcja również dla małych dzieci, które jadą z opiekunem i osobą powożącą. Ale to nie wszystkie atrakcje w Traperskiej Osadzie! Na miejscu można także jeździć konno i na kucykach, a także skorzystać z biesiadnej Chaty Traperów. Konieczność rezerwacji przejażdżki na kilka dni przed wizytą.

2. Malta Ski – narciarskie szaleństwo w Poznaniu

Nie trzeba jechać w góry, by pojeździć na nartach. Wszystko to za sprawą wyjątkowego miejsca, jakim jest stok narciarski Malta Ski w Poznaniu. Na górce można podjąć pierwsze kroki w kierunku nauki narciarstwa, doskonalić swoje umiejętności lub po prostu szusować z widokiem na jezioro. Na szczyt wwożą narciarzy dwa wyciągi (orczykowy i krzesełkowy). Dla najmłodszych do dyspozycji jest też mniejsza górka obok głównego stoku. Na Malcie Ski można umówić się na indywidualną lekcję, zapisać się na kurs lub po prostu samodzielnie korzystać z uroków stoku. To świetne miejsce dla początkujących i nie tylko.

3. Papugarnia Kakadu – oko w oko z papugami

To wyjątkowe miejsce na mapie Poznania świetne na rodzinną wyprawę. Radość z obcowania z papugami czerpią zarówno dzieci, jak i dorośli. W przestronnym pomieszczeniu na pierwszym piętrze Galerii Podolany wolno lata wiele papug z różnych gatunków m.in. ary i kakadu. Ptaki lubią wchodzić w interakcję, szczególnie jeśli ma się jakiś łakomy kąsek (można kupić w recepcji). Obcowanie z tymi ptakami to niepowtarzalne przeżycie. Czas spędzony z ptakami nie jest ograniczony – można nacieszyć się ich towarzystwem i poobserować ich różne zachowania. Papugarnia Kakadu to świetny pomysł na ciekawą wycieczkę w Poznaniu.

4. Pawilon zwierząt zmiennocieplnych w Starym Zoo

Totalne zaskoczenie sezonu! Ostatnio byłam tutaj jako dziecko, pewnie jakieś 20 lat temu. Niepozorny budynek na prawo od wejścia do Starego Zoo w ogóle nie zapowiadał tego, co znajduje się w środku. Nagle przenosimy się do innego świata, egoztycznego i pełnego gadów i płazów. W trakcie spaceru możemy podziwiać m.in. ryby, krokodyle, węże, różnorodne żaby i kajmana. Ostatni odcinek pawilonu podoba mi się najbardziej ze względu na bujną roślinność i mały wodospad. W pawilonie organizowane są różne wydarzenia – na przykład pokaz karmienia krokodyli.

Nieopodal pawilonu zwierząt zmiennocieplnych znajduje się pawilon żółwi.

Stare Zoo koniecznie trzeba odwiedzić nie tylko zimą, by choć na chwilę oderwać się od szarugi i zimna za oknem.

5. Kino Muza dla dzieci – rodzinne seanse w kinie

Kino Muza to miejsce zdecydowanie dzieciolubne, nawet dla rodziców tych naj najów. Warto odważyć się i skorzystać z oferty w niedzielne popołudnia. Kino zapewnia dogodne warunki dla maluchów (przewijaki, nieco ściszony dźwięk, przyciemnione światło), a dla rodziców chwilę wytchnienia i możliwość zadbania o swój relaks (w miarę możliwości).

Z nieco starszymi dziećmi (3-6 lat) warto skorzystać z rodzinnych poranków w Muzie i rozpocząć ich przygodę z kinem. Seanse trwają około 40 minut – dla opiekunków czasem może być sentymentalnie ze względu na repertuar z ich dzieciństwa, a czasem będą mogli poznać współczesne bajki. Taka atrakcja to radość nie tylko dla dzieci, ale także dla maluchów. Idealny pomysł na chłodniejsze dni.

6. Palmiarnia

Palmiarnia to kultowe miejsce w Poznaniu dla rodzin z dziećmi. W obiekcie można naładować akumulatory poprzez obcowanie z bujną tropikalną roślinnością. Wilgotne i gorące powietrze pozwala zapomnieć o zimowej aurze na zewnątrz. Gigantyczne okazy roślin z różnych stref klimatycznych są przepiekne i robią wrażenie – kształtami, kolorami, zapachami. Dzieci na pewno będą zachwycone – na chwilę mogą przenieść się do prawdziwej dżungli i przeżyć niepowtarzalną przygodę!

7. Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego

Rogale Świętomarcińskie to prawdopodobnie najpyszniejszy znak rozpoznawczy Poznania. Najlepsze cukiernie i piekarnie w Poznaniu co roku rywalizują ze sobą w rankingach na najlepszego rogala w mieście. W sercu Poznania – przy Starym Rynku – mieści się Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego – to tutaj można przyjrzeć się i uczetniczyć w procesie powstawania tych pyszności. Warto wybrać się tu z dziećmi – to nie jest zwykłe, nudne muzeum, to miejsce, które angażuje i daje mnóstwo frajdy!

8. Magiczny Las – Lumina Park

Magiczna iluminacja w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego to zupełna nowość sezonu 2021/2022. Przez park wiedzie ścieżka (na około godzinę spaceru) wśród różnorodnych tematycznych instalacji świetlnych. Prawdziwa magia! Uroku i tajemniczości dodaje muzyka zróżnicowana w zależności od miejsca. Moją szczególną uwagę zwróciło miejsce z leśnymi duchami – muzyka dodawała klimatu. Koniecznie zaplanujcie tu wizytę w jakiś zimowy, ciemny wieczór by rozbyłysnął dla Was spektaklem tysiąca kolorów!

Na miejscu jest parking, a także usługi gastronomiczne.

9. ICHOT – Brama Poznania

Zachwyca położeniem, architekturą i przede wszystkim interaktywną ekspozycją, wynoszącą obiekt na zupełnie inny poziom w stosunku do „tradycyjnych” muzeów. W Bramie Poznania poznamy ponad 1000-letnią historię wyspy katedralnej w bardzo nowoczesny, multimedialny sposób.

ICHOT pomyślał także o najmłodszych, dostosowując do ich potrzeb stanowiska multimedialne. W Bramie Poznania wytyczono specjalną ścieżkę dla rodzin z dziećmi, dzięki której przekształca zwiedzanie w grę terenową. Wycieczka do tego muzeum na pewno będzie niepowatrzalnym przeżyciem, a w połączeniu ze spacerem po Śródce umożliwia spędzenie świetnego rodzinnego dnia!

10. Centrum Szyfrów ENIGMA

Świetne miejsce dla osób lubiących łamigłówki. W Centrum Szyfrów Enigma poznamy historię złamania szyfru Enigma. Niewiele osób wie, jak duży udział w tym mieli poznańscy studenci. Warto tu przyjść nie tylko by poznać samą historię, ale także by spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów. Bardzo ciekawe miejsce, w którym na pewno spodoba się także dzieciom!

11. Aquaparki – Termy Maltańskie i Tarnowskie Termy

Basen to zawsze dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu, szczególnie zimą! Zarówno na Termach Maltanskich, jak i nieco bardziej oddalnych Tarnowskich Termach nie brakuje atrakcji dla dzieci, a także stref relaksu dla rodziców. Jeśli zastanawiasz się, co robić z dzieckiem zimą w Poznaniu, na pewno warto skorzystać z oferty naszych aquaparków.

12. Teatry dla dzieci w Poznaniu

W Poznaniu nie brakuje oferty kulturalnej dla dzieci. Warto śledzić repertur:

Teatru Animacji

Teatru Muzycznego,

Teatru Atrofi,

Sceny wspólnej – Centrum Sztuki Dziecka

Oferta jest bogata i dopasowana dla dzieci od najmłodszych nawet 6 miesięcznych maluchów do starszaków. Warto wprowdzać dzieci w magiczny świat teatru od najmłodszych lat.

13. Kawiarnia Małe Fusy

Kawiarnia Małe Fusy na osiedlu Chrobrego w Poznaniu, to miejsce gdzie każdy rodzic i każde dziecko czuje się komfortowo. Miejsce bardzo przyjazne rodzinie – świetnie zaaranżowana, komfortowa przestrzeń, a do tego słodkości, które można ze spokojną głową dać maluchom. W Małych Fusach organizowane są też różne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Warto tutaj zajrzeć – w Małych Fusach rodzice mogą się zrelaksować, a dzieci w tym czasie oddać szaleństwu zabawy.

14. Trampoliny Jump Arena

Jump Arena (Grunwald lub Rataje) to idealne miejsce dla dzieci i rodziców szukających sposobów na wyładowanie energii. Duża dawka ruchu i jeszcze więcej dobrej zabawy.

15. Lodowiska w Poznaniu – Malta i Chwiałka

Kolejny pomysł na spędzenie zimowego czasu z rodziną to wyjście na lodowisko. Nie trzeba mieć własnych łyżew – na miejscu można wypożyczyć niezbędny sprzęt. Łyżwy to zabawa nie tylko dla umiejących już jeździć, to także dla początkujących. Warto spróbować swoich sił na jednym z lodowisk w Poznaniu na Malcie lub Chwiałce.

16. Muzeum Be Happy w Galerii Malta

Co prawda kończy swoją działalność w Poznaniu na koniec lutego, ale może jeszcze ktoś się skusi by odwiedzić to nietypowe miejsce, które dostarcza scenerii na zdjęcia do mediów społecznościowych. Można to jednak traktować inaczej, jako miejsce do kreatywnej zabawy dla całej rodziny. Świetny pomysł na oderwanie się od rzeczywistości i odrobinę iluzji.

17. Pomysły na spacer w Poznaniu i okolicach

Nie zapominajmy, że można po prostu wybrać się na spacer – ponad 50 pomysłów na wycieczki bliższe i dalsze w okolicach Poznania znajdziecie tutaj: 50 pomysłów na wycieczki w okolicach Poznania

Powiązane posty:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *