Łagów – atrakcja lubuskiego

Co warto zobaczyć w Łagowie i okolicach?

Łagów to wieś (niegdyś miasto) malowniczo ulokowana między dwoma jeziorami – Ciecz (Trześniowskim) i Łagowskim. Otoczona lasami Łagowsko-Sulęcińsko Parku Krajobrazowego stanowi świetne miejsce do aktywnego wypoczynku. Co więcej – w tej niewielkiej osadzie jest też sporo zabytków do obejrzenia: bramy miejskie – Marchijska i Polska oraz Zamek Joannitów z wieżą, z której rozciąga się widok na oba jeziora. W zamku znajduje się też hotel oraz restauracja z charakterystyczną, obrośniętą bluszczem salą.

Łagów to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, na wycieczki rowerowe czy piesze. W okolicy jest sporo szlaków z malowniczymi widokami na jeziora.

Poza tym w niedalekiej odległości od Łagowa znajduje się Międzyrzecki Rejon Umocniony, w którego skład wchodzi Pętla Boryszyńska z podziemnymi trasami turystycznymi. Ciekawostką jest to, że są tu organizowane podziemne przejazdy rowerowe.

W okolicy (około 30 min drogi od Łagowa) znajduje się też niezła gratka dla dzieci (tych małych i tych dużych) – park rozrywki Majaland Kownaty. Atrakcje pogrupowane są tematycznie według motywów z bajek. Wiele z nich jest związana z bajką Pszczółka Maja – stąd nazwa parku. Sam teren jest ogromny i park cały czas jest rozbudowywany. Ważne z punktu widzenia zmienności pogody w Polsce jest to, że duża część karuzel i innych urządzeń znajduje się pod dachem. Myślę, że najwięcej funu mogą tutaj mieć dzieci między 100-130 cm wzrostu, ale znajdzie się tu także coś dla mniejszych i większych, a także bardziej ekstremalne przejazdy dla dorosłych (np. drewniany rollercoaster). Najsłabszym punktem Majalandu jest strefa gastronomiczna, niemniej polecam wycieczkę tutaj, mimo początkowych obaw co do jakości i przaśności obiektu. Na miejscu okazało się, że atrakcje są na wysokim poziomie a do tego, na stronie internetowej Majalandu można upolować promocyjne bilety.

Łagów - atrakcje, co warto zobaczyć
Widok z wieży w Zamku Joannitów na bramę miejską
Łagów - atrakcje, co warto zobaczyć
Widok z wieży w Zamku Joannitów
Łagów - atrakcje, co warto zobaczyć
Widok na Zamek Joannitów
Pomost przy Jeziorze Ciecz

Rowerem wokół Jeziora Łagowskiego

Wokół obu łagowskich jezior wiodą szlaki rowerowe. Nam udało się objechać Jezioro Łagowskie i bardzo polecamy tę trasę. Szlak wokół Jeziora Ciecz (Trześniowskiego) sprawił nam nieco kłopotów przez dużą ilość powalonych drzew i się wycofaliśmy.

Szlak nad Jeziorem Łagowskim przez zdecydowaną większość trasy wiedzie nad samym jeziorem z widokiem na wodę. Trasa jest łatwa – nie ma dużych przewyższeń. W pewnym miejscu jest rozjazd na szlak rowerowy i pieszy – polecam skorzystać jednak z rowerowego (w przeciwieństwie do nas) – ten odcinek może sprawić nieco trudności, ale jest przejezdny.

Majaland – park rozrywki dla najmłodszych i nie tylko

Majaland opinie
Majaland opinie
Majaland opinie

Łagów – gdzie spać i wypić kawę?

Na nocleg wybraliśmy klimatyczną, starą willę na łagowskim wzgórzu. Pięknie położony dom z widokiem na jeziora i pięknym ogrodem to świetne miejsce na wyprawy w okolicy. Na miejscu jest bardzo miła gospodyni dbająca o gości i serwująca pyszne śniadania. Polecamy willę Villarada.

Niedaleko zamku znajduje się kawiania Cafe Warsztat. Polecamy to miejsce na pyszną kawę i coś słodkiego. Właściciele bardzo się starają by każdy poczuł się tutaj dobrze. Szczególnie rozpieszczana była tu najmłodsza uczestniczka wyprawy.

Powiązane posty:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *